کشف پمپ بمب داعش در مسجدی در عراق

تیم‌های مرمت و بازسازی وابسته به سازمان یونسکو از کشف پنج بمب عمل نکرده در مسجد النوری در شهر موصل عراق خبر دادند.

کشف پمپ بمب داعش در مسجدی در عراق

به گزارش مملکت آنلاین، سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد (یونسکو) به هنگام بازسازی مسجد جامع النوری محل اعلام تشکیل خلافت اسلامی داعش به وسیله ابوبکر بغدادی در سال ۲۰۱۴ در شهر موصل، از کشف پنج بمب خبر داد که گروه تروریستی داعش هفت سال پیش آنها را داخل دیوار این مسجد جاسازی کرده بود.

به گزارش رووداو، این بمب‌ها بسیار بزرگ هستند و برای تخریب کامل این مسجد طراحی و در نظر گرفته شده بودند و آنگونه که مقامات یونسکو اعلام کرده‌اند اوضاع کاملا تحت کنترل است و هیچ خطری برای ساکنان اطراف مسجد وجود ندارد و قرار است این بمب‌ها و مواد منفجره در روزهای آینده خنثی شود.

یونسکو اعلام کرد این پنج بمب منفجر نشده، روز سه شنبه در داخل دیوار جنوبی نمازخانه کشف شد و هر کدام از آنها حاوی مواد منفجره‌ای به وزن ۱.۵ کیلوگرم بود که یکی از این بمب‌ها خنثی شد اما چهار بمب دیگر با هم مرتبط هستند و خنثی نشده‌اند.

سرلشکر تحسین الخفاجی، سخنگوی فرماندهی عملیات مشترک عراق تصریح کرد کارگرانی که از مسجد النوری نگهداری می‌کردند، این بمب‌ها و مواد منفجره به جا مانده از داعش را در داخل مسجد پیدا کردند و کارشناسان خنثی‌سازی مین در استان نینوا با توجه به صنعت پیچیده آن از نیروهای وزارت دفاع کمک گرفتند.

وی افزود: در یک اقدام امنیتی، کار ساخت و ساز و بازسازی این مسجد تا زمان خنثی‌سازی بمب‌ها به حال تعلیق درآمده است ضمن آنکه این مواد منفجره در حالی پیدا شدند که تیم‌ها در حال بررسی دیوار برای آماده‌سازی و بازسازی محراب بودند.

طبق گزارش میدل ایست نیوز، مسجد النوری و یکی از مناره‌های منحنی شکل آن در ژوئن ۲۰۱۷ در جریان نبرد بین نیروهای عراقی و داعش با مواد منفجره‌ای که اعضای این سازمان در داخل مسجد قرار داده بودند، تخریب شد.

انتهای پیام/

ارسال نظر