روسیه: داعش عامل حمله مرگبار به سالن کنسرت مسکو

روسیه داعش را عامل حمله مرگبار به سالن کنسرت مسکو اعلام کرد.

روسیه: داعش عامل حمله مرگبار به سالن کنسرت مسکو

به گزارش مملکت آنلاین، روسیه روز جمعه ۲۴ مه (۴ خرداد) برای اولین بار اعلام کرد که گروه داعش حمله مرگبار در ماه مارس به سالن کنسرت مسکو را هماهنگ کرده است.

داعش پیش از این بارها مسئولیت حمله روز ۲۲ مارس را بر عهده گرفته بود، اما مسکو از آن زمان به دفعات تلاش کرده است تا اوکراین و غرب را به این حمله مرتبط کند.

حادثه تیراندازی به سوی حاضران در سالن کنسرت کروکوس مسکو بیش از ۱۴۰ کشته (از جمله سه کودک) و ۱۸۲ زخمی برجای گذاشت و مرگبارترین حمله در روسیه طی دو دهه اخیر محسوب می‌شود.

به گزارش خبرگزاری ریانووستی، الکساندر بورتنیکوف، رئیس سرویس امنیت فدرال روسیه، گفت: «تدارک، تامین مالی، خود حمله و عقب‌نشینی تروریست‌ها از طریق اینترنت و توسط اعضای ولایت خراسان داعش [گروه فعال در افغانستان و پاکستان] هماهنگ شده بود.»

بورتنیکوف با این حال در اظهارات خود به اوکراین نیز اشاره کرد و گفت: «تروریست‌ها پس از تکمیل حمله دستورات روشنی دریافت کردند تا به سمت مرز اوکراین حرکت کنند، جایی که از طرف دیگر ‘پنجره فرار’ برای آن‌ها آماده شده بود.»

وی اضافه کرد: «تحقیقات ادامه دارد، اما می‌توان با قطعیت گفت که اطلاعات نظامی اوکراین به صورت مستقیم در این حمله دست داشته است.»

اوکراین بارها دخالت خود در این حمله را رد کرده است.

تا کنون بیش از ده‌ها مظنون از جمله چهار مهاجم دستگیر شده‌اند که همگی تبعه تاجیکستان، جمهوری فقیر شوروی سابق در مرز شمالی افغانستان بوده‌اند.

ایالات متحده گفته است که در اوایل ماه مارس به طور علنی و خصوصی به روسیه هشدار داده بود افراط گرایان در حال برنامه‌ریزی برای حمله به سالن کنسرت در مسکو هستند.

مقامات آمریکایی همچنین تاکید کرده بودند که تنها داعش مسئول وقوع این حمله است و به گفته آدرین واتسون، سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا، «اوکراین هیچ دخالتی در این حمله نداشته است».

روسیه این هشدارها را رد کرده است. تنها سه روز قبل از حمله، ولادیمیر پوتین رئیس جمهور این کشور واشنگتن را به «باج خواهی» و تلاش برای «ارعاب» روس‌ها متهم کرد.

انتهای پیام/

منبع: یورونیوز

ارسال نظر