آغاز چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری پاکستان از صبح امروز

چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری پاکستان، امروز شنبه با حضور نمایندگان مجالس این کشور آغاز شد.

آغاز چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری پاکستان از صبح امروز

به گزارش مملکت آنلاین از تلویزیون ملی پاکستان، انتخابات ریاست جمهوری امروز ۹ مارس، در ساعت ۱۰ صبح به وقت محلی آغاز شد و تا ساعت ۱۶ امروز ادامه دارد. این انتخابات در مجلس سنا، ملی و ۴ پارلمان ایالت این کشور برگزار می شود.
«آصف علی زرداری» رهبر حزب مردم و کاندید جناح ائتلافی حاکم در مجلس پاکستان و «محمود خان اچک زی» کاندید جناح مخالف که اکثریت آنان را نمایندگان وابسته به حزب عمران خان تشکیل می‌دهند، نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۴ پاکستان هستند.
دوره ریاست جمهوری «عارف علوی» رئیس جمهوری فعلی پاکستان، شهریور امسال به پایان رسید. طبق قانون اساسی پاکستان انتخابات ریاست جمهوری باید ظرف چند هفته پس از انتخابات پارلمانی و یا یک ماه قبل از پایان دوره ریاست جمهوری برگزار شود اما در صورت عدم تشکیل مجلس این روند می تواند به تعویق بیفتد.
در فرآیند انتخابات برای تعیین رئیس‌جمهور جدید پاکستان نمایندگان مجالس سنا و ملی و همچنین چهار مجلس ایالتی شرکت دارند. هر انتخاب کننده تعداد معینی حق رای دارد. اصل کلی این است که تعداد کل آرای اعضای مجلس با تعداد کل آرای اعضای قانونگذاران ایالتی برابر باشد.

هفته گذشته «محمد شهباز شریف» رئیس حزب مسلم لیگ نواز با کسب اکثریت آرای نمایندگان مجلس ملی به عنوان بیست و چهارمین نخست وزیر پاکستان انتخاب شد.
وی در جلسه رسمی مجلس پاکستان با کسب ۲۰۱ رای در مقابل حریف خود عمر ایوب خان از حزب عمران‌ خان توانست بار دیگر سکان نخست وزیری کشورش را در دست بگیرد. رقیب وی توانست ۹۲ رای کسب کند.
طبق قانون اساسی پاکستان، شخص رئیس جمهور، رئیس کشور و نماینده وحدت جمهوری خواهد بود. رئیس‌جمهور به مدت پنج سال از روزی که این سمت را تصدی می‌نماید، در مقام خود خواهد بود و حتی بدون توجه به انقضای دوره ریاستش تا وقتی‌که جانشین وی تصدی امور را عهده‌دار شود، همچنان در مقام خود باقی خواهد ماند.
رئیس‌جمهور بنا به تشخیص خود از میان اعضای مجلس ملّی فردی را که به عقیده وی بتواند حتماً رأی اعتماد اکثریت اعضای مجلس ملی را کسب نماید، به‌ عنوان نخست‌وزیر تعیین خواهد کرد.

انتهای پیام/

ارسال نظر