اعتراضات اتحادیه‌های اصلی کارگری آرژانتین به اصلاحات رییس جمهور جدید

اتحادیه‌های اصلی کارگری آرژانتین در حالی در اعتراض به اصلاحات بحث‌برانگیز دولت به خیابان‌ها آمدند که رئیس‌جمهوری این کشور از برگزاری یک همه‌پرسی در صورت رد طرح مورد نظر خود در کنگره خبر داد.

اعتراضات اتحادیه‌های اصلی کارگری آرژانتین به اصلاحات رییس جمهور جدید

به گزارش مملکت آنلاین به نقل از روزنامه ال پائیس، هزاران نفر از مردم آرژانتین در پاسخ به فراخوان اتحادیه‌های اصلی کارگری این کشور در مرکز بوئنوس آیرس (پایتخت) گردهم آمدند و اعتراض خود نسبت به اصلاحات و بسته اقدامات دولت راستگرای افراطی موسوم به «ضرورت و فوریت» را ابراز کردند.

این راهپیمایی، کنفدراسیون‌های اصلی کارگری آرژانتین از جمله کنفدراسیون عمومی کار (CTA) و کارگران مرکزی آرژانتین (CGT) و همچنین نهادهای اجتماعی، سیاسی و حقوق بشری این کشور را در مقابل مقر قوه قضائیه و دیوان عالی دادگستری گرد هم آورد؛ تخمین زده می‌شود که حدود ۲۰ هزار نفر در این تجمع اعتراضی و در میان استقرار گسترده نیروهای امنیتی حضور داشتند.

دولت آرژانتین، انگیزه معترضان را بی‌ثبات کردن کشور اعلام کرده و پروتکل سختگیرانه‌ای برای جلوگیری از تظاهرات در نظر گرفته است؛ تصاویر تلویزیونی نشان داد که به دنبال تلاش برخی معترضان برای مسدود کردن خیابان‌ها، بین نیروهای امنیتی و تجمع‌کنندگان درگیری به وجود آمد و دست‌کم شش نفر بازداشت شدند. پاتریشیا بویریچ وزیر امنیت آرژانتین هشدار داد که «معترضان، هزینه این کار را می‌پردازند».

به گفته رسانه‌های محلی، بسته قوانین تعدیل پیشنهادی توسط دولت، بیش از ۳۰۰ مورد اصلاحات عمیق را شامل می‌شود که امکان خصوصی‌سازی شرکت های دولتی و همچنین تغییرات متعدد در زمینه‌های اشتغال و بهداشت را فراهم می‌کند.

خاویر میلِی رئیس‌جمهوری راست افراطی آرژانتین در طول مبارزات انتخاباتی خود بارها بر لزوم اعمال تغییرات شدید در آرژانتین تاکید کرد. وزارت دادگستری، کنگره و مردم این کشور، قوانین اعلام شده توسط دولت را زیر سوال برده و بر خلاف قانون اساسی می‌دانند.

میلی پیش از برگزاری راهپیمایی هشدار داد که تسلیم نخواهد شد و به چالش خود با کنگره ادامه داد. وی اطمینان داد که در صورت رد این فرمان از سوی کنگره، همه‌پرسی برگزار خواهد کرد.

قشر کارگری آرژانتین معتقدند سیاست‌های تعدیل اقتصادی خاویر میلی بر روی آسیب‌پذیرترین اقشار مردم تاثیرگذار خواهد بود.

انتهای پیام/

ارسال نظر