حالت فوق‌العاده در زیمبابوه بدلیل شیوع وبا

مقامات زیمبابوه روز گذشته (جمعه) اعلام کردند به دلیل شیوع وبا که طی چندین ماه جان ده‌ها نفر را در سراسر این کشور گرفته در «هراره»، پایتخت آن وضعیت فوق‌العاده اعلام شده است.

حالت فوق‌العاده در زیمبابوه بدلیل شیوع وبا

به گزارش مملکت آنلاین به نقل از نشریه تخصصی «مدیکال اکسپرس»، وبا تمام استان‌های این کشور جنوب آفریقا را تحت تأثیر قرار داده و هراره، شهری با ۱.۵ میلیون نفر جمعیت، بیشترین تاثیر را از شیوع وبا گرفته است.

«یان ماکون»، شهردار هراره به خبرگزاری فرانسه گفت: ما وضعیت اضطراری اعلام کرده‌ایم زیرا وضعیت اکنون بسیار بد است.

وی افزود: این بیماری در سطح شهر در حال گسترش است.

از زمان شیوع این بیماری در ماه فوریه، زیمبابوه بیش از ۷۰۰۰ مورد مشکوک ابتلا به وبا و تقریبا ۱۵۰ مورد مرگ ناشی از این بیماری را ثبت کرده است که ۵۱ مورد از آنها توسط تست‌های آزمایشگاهی تایید شده است.

همچنین گفته می‌شود دستکم ۱۲ نفر در هراره بر اثر این بیماری جان باخته‌اند.

شیوع وبا به طور منظم در شهرهای زیمبابوه رخ می دهد، جایی که منابع آب آشامیدنی و تأسیسات بهداشتی مناسب در دسترس نیست و زیرساخت ها به دلیل سال ها بی توجهی از بین رفته است.

این بیماری از یک باکتری و معمولاً از طریق غذا یا آب آلوده منتقل می شود.

ماکون در این باره گفت: مردم چاه هایی را در نزدیکی چاه دستشویی در برخی از مناطق حفر کرده اند و این بدان معناست که آب آشامیدنی آنها آلوده است.

برخی از مقامات این شیوع را با شیوع وبا در سال ۲۰۰۸ میلادی مقایسه کرده اند، زمانی که وبا حداقل جان ۴۰۰۰ نفر را در زیمبابوه گرفت و حداقل ۱۰۰ هزار نفر دیگر نیز بیمار شدند.

انتهای پیام/

ارسال نظر