عراق، گروه‌های مسلح در مرز ایران را خلع سلاح کرد

کمیته عالی اجرای توافقنامه امنیتی میان عراق و ایران از تخلیه مقرهایی که توسط گروه‌های تروریستی در نزدیکی مرز با ایران اشغال شده بود، خبر داد.

عراق، گروه‌های مسلح در مرز ایران را خلع سلاح کرد

به گزارش مملکت آنلاین از شبکه خبری المیادین، کمیته عالی توافقنامه امنیتی میان عراق و ایران در بیانیه‌ای در این باره اعلام کرد: «تمامی مقرها به محلی دور از مرز دو کشور منتقل شدند و جدایی طلبان ایرانی به منظور تبدیل شدن به پناهجو خلع سلاح شدند.»

در این بیانیه آمده است: نیروهای مرزی دولت فدرال عراق در مناطق تخلیه شده نزدیک مرز با ایران مستقر شدند و پرچم عراق در آنجا برافراشته شد.

این کمیته اضافه کرد: نماینده دبیرکل سازمان ملل متحد در نشستی که در اربیل و بغداد برگزار شد، حضور یافت و حمایت کامل خود را از دولت عراق در اجرای مفاد توافقنامه اعلام کرد.

در ادامه این بیانیه آمده است: عراق تاکید می‌کند که امنیت مرزها یک مسوولیت مشترک بین دو کشور است و این توافق مرجع حل و فصل هر گونه اختلاف یا تخلفی است که رخ می‌هد. گفت‌وگو، امن‌ترین راه برای حل هر گونه مشکل یا اختلاف نظر برای ارتقای روابط متمایز ملت‌های ما است و زیارت اربعین گواه خوبی بر روابط میان ملت دو کشور است.

بر اساس توافقنامه امنیتی بین ایران و عراق، تمامی گروه های تروریستی و تجزیه طلب مورد حمایت رژیم صهیونیستی و آمریکا مستقر در اقلیم کردستان عراق باید از مناطق مرزی دو کشور دور و پایگاه های آنها تحویل نیروهای دولت مرکزی عراق شود.

جمعه گذشته (۲۴ شهریور) نیروهای مرزبانی عراق پیرو توافق تهران - بغداد، نقاط مرزی مشترک با ایران از گروه‌های تروریستی کومله و دموکرات را پاکسازی کردند.

گروه های تروریستی "دموکرات" و "کومله" در سال های اخیر با استقرار در این منطقه، علیه جمهوری اسلامی و مردم ایران اقدامات تروریستی خود را هدایت می کردند.

فرماندهی نیروهای مرزبانی وزارت کشور عراق روز جمعه طی بیانیه ای اعلام کرد که پس از درگیری با گروه‌های غیرقانونی (عناصر دو گروه تروریستی کومله و دموکرات)، نقاط مرزی این کشور با ایران در استان اربیل را که در سیطره این گروه‌ها بود، بازپس گرفته شد.

در این بیانیه‌ آمده است: در چارچوب تلاش‌های فرماندهی نیروی مرزبانی عراق برای کنترل کل مرزهای این کشور با کشورهای همسایه (ایران)، نیروهای تیپ دوم مرزی و هنگ تکاوران مرزی منطقه یکم عراق با پشتیبانی نیروهای پیشمرگه توانستند نقاط مرزی بین ایران و عراق را پس از درگیری با گروه های غیرقانونی (تروریست های کومله و دموکرات) که بر نقاطی از استان اربیل سیطره یافته بودند، باز پس بگیرند.

انتهای پیام/

ارسال نظر