انتقاد تند ترامپ به آزادسازی پول‌های بلوکه شده ایران

رییس جمهور پیشین آمریکا در صفحه کاربری‌اش در شبکه اجتماعی ایکس از تصمیم جو بایدن برای صدور معافیت تحریمی جهت انتقال پول‌های آزادشده ایران از کره جنوبی انتقاد کرد.

انتقاد تند ترامپ به آزادسازی پول‌های بلوکه شده ایران

به گزارش مملکت آنلاین، دونالد ترامپ، رییس جمهوری پیشین آمریکا که در مدت ریاست جمهوری‌اش از توافق هسته‌ای خارج شد و با به راه انداختن کارزار «فشارحداکثری» علیه ایران، ضمن بازگرداندن تحریم‌های پیشین، تحریم‌های جدیدی نیز علیه ایران اعمال کرد، در واکنش به اقدام دولت بایدن مبنی بر صدور معافیت تحریمی برای انتقال ۶ میلیارد دلار از دارایی‌های مسدودشده ایران در کره جنوبی به قطر، در صفحه کاربری‌اش در شبکه اجتماعی ایکس نوشت: باورتان می‌شود که آن جو بایدن شیاد دارد به ایران ۶ میلیارد دلار پول می‌دهد؟

ترامپ در ادامه رویکرد خصمانه‌اش علیه ایران مدعی شد: این پول برای "تروریسم" در سراسر خاورمیانه و کل جهان استفاده خواهد شد. این احمق بی‌کفایت دارد به کلی آمریکا را نابود می‌کند. 

این ادعای ترامپ در حالی مطرح می‌شود که طبق توافق ایران و آمریکا برای آزادسازی این پول‌ها، مبلغ مذکور مستقیما به ایران منتقل نخواهد شد و به حساب‌های بانکی محدودشده‌ای در قطر منتقل می‌شود. سپس قطر برای امور غیرتحریمی ایران، از جمله برای خرید دارو و مواد غذایی به طور مستقیم از این مبلغ، آن را پرداخت خواهد کرد.

منابع دیپلماتیک آمریکایی پیشتر به خبرگزاری رویترز گفته بودند که با آزادسازی این پول‌ها و انتقالشان به قطر، تغیییری در سیاست‌های تحریمی آمریکا علیه ایران ایجاد نشده است.

ترامپ در ادامه نوشت: او بی‌شرمی به خرج داده و این توافق افتضاح را روز ۱۱ سپتامبر اعلام کرد. پرداخت پول برای گروگان‌ها منجر به آدم‌ربایی، باج‌گیری و تهدید آمریکایی‌ها در سراسر جهان خواهد شد. من بسیاری از آمریکایی‌ها را از کشورهای غیردوست آزاد کردم و حتی یک ده سنتی هم بابت آن پرداخت نکردم.

انتهای پیام/

ارسال نظر