مقام آمریکایی: دیگر روی احیای برجام متمرکز نیستیم / ایران مذاکرات را جدی نگرفت

هماهنگ کننده امور راهبردی کاخ سفید با تاکید بر اینکه واشنگتن در حال حاضر روی احیای برجام متمرکز نیست، مدعی شد: ایران مذاکرات برجامی را جدی نگرفت.

مقام آمریکایی: دیگر روی احیای برجام متمرکز نیستیم / ایران مذاکرات را جدی نگرفت

به گزارش مملکت آنلاین، جان کربی، هماهنگ کننده امور راهبردی کاخ سفید در یک کنفرانس خبری در پاسخ به سوالی درباره توسعه ظرفیت هسته‌ای ایران از زمان روی کار آمدن جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا و مذاکرات احیای برجام، اظهارات اخیر دیگر مقامات کشورش را تکرار و اذعان کرد که واشنگتن روی توافق هسته‌ای با ایران متمرکز نیست.

بنابر گزارش وب سایت کاخ سفید، کربی گفت: چیزی که می توانم به شما بگویم، این است که ما همچنان معتقدیم که زمان گریز هسته‌ای ایران در حال کوتاه شدن است، زیرا هیچ توافقی وجود ندارد و  رئیس‌جمهور به صراحت گفته است که اجازه نخواهیم داد ایران به توانایی ساخت سلاح هسته‌ای دست یابد. او در این مورد جدی است.

وی در ادامه با تکرار ادعاها درباره ناآرامی‌های اخیر در کشورمان و ادعای واهی کمک نظامی تهران از مسکو در جنگ اوکراین، با بیان این که ما در حال حاضر روی توافق با ایران متمرکز نیستیم، ادعا کرد: ایران تصمیم گرفت که مذاکره را جدی نگیرد و در ازا تصمیم گرفت مردم خود را سرکوب و از جنگ روسیه در اوکراین حمایت کند. بنابراین تمرکز ما روی این موضوعات است.

کربی بیان کرد: اما ما همچنین باید اطمینان حاصل کنیم که همه توانایی‌ها و منابع را در منطقه و فراتر از آن برای دفاع از منافع امنیت ملی خود در اختیار داریم. این همان چیزی است که رئیس‌جمهور گفته است. این چیزی است که ما روی آن تمرکز کرده‌ایم.

مقامات آمریکایی علی‌رغم ادعاهای مکرر این کشور در جریان مذاکرات وین مبنی بر تلاش واشنگتن برای بازگشت به برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) به تازگی آشکارا تائید می‌کنند که روی احیای برجام متمرکز نیستند و این توافق چندین ماه است که در دستور کار دولت آمریکا قرار ندارد اما کماکان ایران را به کوتاهی در مذاکرات متهم می‌کنند.

مذاکرات ایران و سایر طرف‌های برجام برای رفع تحریم‌های ایران و بازگشت آمریکا به این توافق از چند ماه پیش تاکنون به دلیل زیاده‌خواهی و کارشکنی طرف آمریکایی و قصور اروپایی‌ها برای پیشبرد مذاکرات و رفع موانع متوقف شده است.

مقامات جمهوری اسلامی ایران تاکید دارند که آماده بازگشت و از سرگیری این مذاکرات هستند.

انتهای پیام/

ارسال نظر