کارت گرافیک ۱۴۱ گیگابایتی رونمایی شد

انویدیا گرافیک ۱۴۱ گیگابایتی رونمایی کرد.

کارت گرافیک ۱۴۱ گیگابایتی رونمایی شد

به گزارش مملکت آنلاین، انویدیا همان‌طور‌که قبلاً وعده داده بود، در بیانیه‌ای مطبوعاتی نسل جدید پردازنده‌های هوش مصنوعی خود را رونمایی کرد که برای ابرکامپیوترهای قدرتمند ساخته شده‌اند. این پردازنده‌های جدید نقش پررنگی در تعلیم سیستم‌های یادگیری عمیق و مدل‌های زبانی بزرگ (LLM) نظیر GPT-4 ایفا خواهند کرد.

مهم‌ترین محصول جدید انویدیا HGX H200 است که بر‌پایه‌ی معماری هاپر ساخته شده و جایگزینی برای H100 محسوب می‌شود. H200 اولین پردازنده گرافیکی انویدیا با رم HBM3e است که سرعت و ظرفیت بیشتری از نسل قبل دارد.

پردازنده‌ی H200 انویدیا به ۱۴۱ گیگابایت حافظه‌ی ۴٫۸ ترابایت‌برثانیه‌ای مجهز است. حافظه‌ی این گرافیک  درمقایسه‌با نسل قبل تقریباً دو برابر شده و پهنای باند ۲٫۴ برابر افزایش پیدا کرده است. انویدیا می‌گوید H200 سرعت استتناج مدل زبانی ۷۰ میلیارد پارامتری Llama 2 را دو برابر بیشتر می‌کند.

پردازنده H200 در دو مدل عرضه می‌شود که یکی از آن‌ها را می‌توان به سه تراشه‌ و دیگری را می‌توان به هفت تراشه‌ متصل کرد تا سیستمی بسیار قدرتمند ساخته شود. به‌گفته‌ی انویدیا، می‌توان H200 را در تمامی انواع دیتاسنترها استفاده کرد. H200 در فصل دوم ۲۰۲۴ وارد دیتاسنترهای آمازون، گوگل، مایکروسافت و اوراکل خواهد شد.

دیگر محصول مهم انویدیا که به روایت این شرکت نوعی «ابرتراشه» محسوب می‌شود، GH200 نام دارد. این ابرتراشه افزون‌بر واحد گرافیکی HGX H200 به پردازنده‌ی مرکزی Grace مبتنی‌بر معماری آرم مجهز است. GH200 مخصوص ابرکامپیوترها است و به دانشمندان و پژوهشگران کمک می‌کند که پیچیده‌ترین مسائل دنیا را حل کنند.

انتهای پیام/

ارسال نظر