کابل تاندربولت ۵ با سرعت انتقال ۱۲۰ گیگابیت‌برثانیه رونمایی شد

اینتل کابل تاندربولت ۵ را با سرعت انتقال ۱۲۰ گیگابیت‌برثانیه رونمایی کرد.

کابل تاندربولت ۵ با سرعت انتقال ۱۲۰ گیگابیت‌برثانیه رونمایی شد

به گزارش مملکت آنلاین، اینتل می‌گوید استاندارد تاندربولت ۵ بر‌پایه‌ی مشخصه‌ی USB4 v2 تولید شده است؛ اما با نسخه‌های پیشین تاندربولت و USB کاملاً سازگاری دارد.

تاندربولت ۴ از سرعت حداکثر ۴۰ گیگابیت‌برثانیه پشتیبانی می‌کرد؛ اما تاندربولت ۵ می‌تواند داده‌ها را با سرعت ۸۰ گیگابیت‌برثانیه یا حداکثر ۱۲۰ گیگابیت‌برثانیه (در حالت Bandwidth Boost) انتقال دهد.

تاندربولت ۵ استانداردی ایدئال برای متصل‌کردن لپ‌تاپ به چندین نمایشگر است؛ چون هم‌زمان از چند مانیتور 8K یا سه مانیتور ۱۴۴ هرتز 4K پشتیبانی می‌کند. تاندربولت ۴ می‌توانست هم‌زمان از دو مانیتور 4K با نرخ نوسازی ۶۰ هرتز پشتیبانی کند. حداقل و حداکثر توان شارژ درگاه تاندربولت ۵ به‌ترتیب ۱۴۰ و ۲۴۰ وات است.

 تاندربولت ۵ به‌لطف سازگاری با مانیتورهای ۵۴۰ هرتز، جذابیت بسیار زیادی برای گیمرها دارد. این استاندارد جدید از PCI Gen 4 و DisplayPort 2.1 هم پشتیبانی می‌کند. اینتل معتقد است که عملکرد تاندربولت ۵ در انتقال داده، این استاندارد را به رهبر بازار تبدیل می‌کند.

 مایکروسافت به‌طور تنگاتنگ با اینتل همکاری کرده است تا پشتیبانی از USB4 را به ویندوز اضافه کند. حالت ۸۰ گیگابیت‌برثانیه‌ای تاندربولت ۵ نیز با سیستم‌عامل محبوب مایکروسافت سازگار است. اینتل می‌گوید افزایش پهنای باند ازطریق فناوری جدیدی به نام PAM-3 به‌دست آمده است.

انتهای پیام/

ارسال نظر