اعلام وضعیت زائران در مرزهای ایران و عراق/ به مرز نروید!

به دنبال ناآرامی‌های داخل عراق و بسته شدن مرزهای زمینی و هوایی و با توجه به حرکت برخی زائران به سمت مرزها برای شرکت در مراسم پیاده‌روی اربعین، مدیرکل دفتر توسعه گردشگری داخلی تاکید کرد: زائران تا اطلاع ثانوی از مراجعه به مرزها خودداری کنند.

اعلام وضعیت زائران در مرزهای ایران و عراق/ به مرز نروید!

به گزارش مملکت آنلاین، سیدمصطفی فاطمی با اشاره به تحولات و اتفاقات کشور عراق، اظهار کرد: ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر و ستاد مرکزی اربعین هماهنگی کامل با هم دارند و در این‌باره بین این دو دستگاه هماهنگی لازم برای ارائه خدمات شایسته به زائران صورت گرفته است.

مدیرکل دفتر توسعه گردشگری داخلی افزود: درخواست ما از زائران این است که با توجه به اتفاقات کشور عراق تا اطلاع ثانوی از مراجعه به مرزهای استان‌های خوزستان، کرمانشاه و ایلام خودداری کنند تا شاهد ازدحام در مرزها نباشیم.

او همچنین گفت: به‌ منظور ارائه خدمات شایسته به زئران اربعین، پیش‌بینی اسکان موقت برای آن‌ها در مرزها انجام شده و تا این لحظه گزارشی درباره مشکلات زائران نداشتیم. خوشبختانه با کمک مردم و مسؤولان آرامش در مرزها برقرار است و زائران در سلامت کامل هستند.

فاطمی ادامه داد:‌ در هر سه استان که با کشور عراق مرز مشترک دارند، تمهیدات لازم اندیشیده شده و پیش‌بینی‌های لازم تدارک دیده شده است. ادارت کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی در سه استان خوزستان، کرمانشاه و ایلام در خدمت زائران هستند.

مدیرکل دفتر توسعه گردشگری داخلی همچنین گفت:‌ برنامه‌ریزی‌ها برای بازگشت آن دسته از زائرانی که قصد بازگشت به شهرهای خود را دارند انجام شده و وسائل نقلیه عمومی از جمله اتوبوس به تعداد کافی در نظر گرفته شده است.

مرزهای شلمچه و چزابه آرام است/مشکلی برای اقامت و بازگشت نیست

محمدحسین ارسطوزاده ـ مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خوزستان ـ‌ نیز از فراهم کردن ظرفیت اسکان موقت برای پنج میلیون نفر در نقاط مرزی این استان خبر داد و گفت: در حال حاضر هیچ مشکل امنیتی در مرزها نداریم و همه چیز روال عادی دارد و خدمات‌دهی موکب‌ها و پذیرایی و میزبانی از زائران اربعین در مرزهای استان ادامه دارد.

به گفته او، برای زائرانی که از قبل به مرزها مراجعه کرده‌اند، در مرز شلمچه برای اسکان چهارمیلیون نفر و در مرز چذابه برای یک میلیون نفر ظرفیت اقامت موقت در نظر گرفته شده که خدمات رایگان عرضه می‌کنند.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خوزستان گفت: خوشبختانه زائران مشکلی در اقامت و نیز برای بازگشت ندارند و وسایل نقلیه عمومی برای بازگشت زائرانی که قصد برگشت به شهرهای خود را دارند، آماده‌سازی شده‌اند.

زائران از مرز مهران برگردند

فرزاد شریفی ـ مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی ایلام ـ نیز گفت: مرز مهران به علت ناآرامی‌های شکل گرفته در کشور عراق از عصر روز گذشته، دوشنبه هفتم شهریورماه بسته شده است. به همین دلیل برخی از هموطنان در آن‌سوی مرز و تعدادی هم در داخل شهر مهران هستند که هیچ جای نگرانی نیست و امید است در چند روز آینده مرزها باز شود و عزیزان به زیارت عتبات عالیات مشرف شوند.

او با اشاره به تمهیدات لازم برای اسکان و اقامت زائران در نظر گرفته در مرز مهران، افزود: ۵۲ زائرسرای فعال، ۳۰ کمپینگ گردشگری، یک هتل و یک واحد اقامتی بین‌راهی در شهرستان مهران وجود دارد که آماده خدمات‌دهی به زوار اربعین هستند و جایی برای نگرانی درباره اسکان و اقامت زائرانی که هم‌اکنون در مرزها هستند، وجود ندارد.

شریفی یادآور شد: طبق مصوبه شورای امنیت ملی سامان‌دهی تمام زائران عتبات بر عهده سازمان حج و زیارت است که با توجه به مشکلات پیش آمده امنیت زوار وسامان‌دهی آن‌ها در دستور کار قرار گرفته است.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی ایلام همچنین گفت: با همکاری دستگاه‌های اجرایی، استان ایلام تا فردا ظهر چهارشنبه، نهم شهریورماه‌ میزبان زائران است، اما لازم است این عزیزان به استان‌ها و شهرستان‌های خود برگردند.

تا قبل از صدور دستورالعمل و مجوز به مرز خسروی نیایید

محمدرضا سهیلی ـ مدیرکل‌ میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی کرمانشاه ـ هم از زائران درخواست کرد با توجه به بسته شدن مرزهای ایران و عراق فعلا به خسروی مراجعه نکنند.

او افزود: طرح اسکان رایگان در قالب پویش هر خانه یک موکب که قبلا راه‌اندازی شده بود به قوت خود باقی است و آمادگی لازم برای اسکان رایگان زائران پس از رفع مشکل مرزی دارند.

روابط عمومی وزارت میراث فرهنگی، ‌ گردشگری و صنایع دستی به نقل از سهیلی، شماره تلفن ۰۹۹۰۱۱۵۲۰۱۱ که به طرح اسکان رایگان اختصاص دارد، برای بعد از بازگشایی مرزها و آغاز تردد زائران، اعلام کرد.

مدیرکل‌ میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان کرمانشاه به زائران توصیه کرد: منتظر صدور دستورالعمل‌های جدید از طرف دستگاه‌ها و مسؤولان ذی‌ربط باشند و تا قبل از صدور مجوزهای لازم از مراجعه به مرزها خودداری کنند.

جواد واحدی ـ معاون امور مجلس، حقوقی و استان‌های وزات میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی ـ نیز گفت که با دستور وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی تمام مدیران کل در پنج استان مرزی موظف شده‌اند تمام ظرفیت‌های اقامتی از قبیل مجتمع‌های گردشگری را برای ارائه خدمات به زائران به کار گیرند، به همین منظور تیم‌های نظارتی از سوی معاونت امور استان‌های این وزارتخانه به استان‌های مرزی اعزام شده‌اند.

مرزهای زمینی ایران و عراق از روز دوشنبه به دنبال نارآرامی و تحولات داخلی عراق، بسته شد. همچنین پروازهای ایران به سمت عراق به حالت تعلیق درآمد. سازمان حج و زیارت نیز از توقف اعزام‌های کاروانی خبر داده است.

انتهای پیام/

ارسال نظر