وزیر بهداشت: ۶۰درصد فوتی‌ها واکسن نزدند/ذخیره‌ ۵۰ میلیونی واکسن

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از ذخیره‌سازی بیش از ۵۰ میلیون دز واکسن کرونا در کشور خبر داد و گفت: واکسیناسیون گسترده در این دولت به کاهش جدی موارد فوتی و کنترل کووید۱۹ انجامید.

وزیر بهداشت: ۶۰درصد فوتی‌ها واکسن نزدند/ذخیره‌ ۵۰ میلیونی واکسن

به گزارش مملکت آنلاین، بهرام عین اللهی  سوم شهریور در شورای اداری استان سمنان اظهار کرد: دولت سیزدهم در هفته‌های نخست آغاز به کار خود هیچ واکسنی در اختیار نداشت.

وی از آنچه تقویت دیپلماسی سلامت در خصوص تامین واکسن می‌خواند در دولت سیزدهم خبر داد و افزود: دولت سیزدهم بعد از روی کار آمدن بیش از ۱۰ میلیون دز واکسن کرونا خریداری و وارد کشور کرد. در ادامه نیز سیلی از واکسن کرونا وارد کشور شد و توانستیم واکسیناسیون عمومی را افزایش دهیم.

این عضو کابینه افزود: ما توانستیم با تامین واکسن مورد نیاز، بسیج نیروها و تزریق هشت میلیون و ۶۰۰ هزار دز واکسن در هفته کرونا را کنترل کنیم.

دکتر عین‌الهی تصریح کرد: به اذعان دیگر کشورها، جمهوری اسلامی ایران جزء کشورهای برتر در کنترل همه‌گیری کروناویروس و واکسیناسیون عمومی است.

وی همچنین به توفیقات کشورمان در حوزه تولید واکسن کرونا پرداخت و عنوان کرد: در بحث تولید واکسن ، دشمنان نظام تا توانستند کارشکنی کردند،  اما با اتکا به توان جوانان ایرانی امروز۶ مرکز تولید واکسن در کشور فعال شده است.

این مقام ارشد اجرایی ادامه داد: امروز به جایی رسیدیم که علاوه بر ذخیره‌سازی تعداد زیادی واکسن، از مسوولان خواستیم خط تولید نوع دیگر واکسن نیز فعال شود.

وی با اشاره به ادامه شیوع این بیماری عالم‌گیر بر لزوم تکمیل واکسیناسیون از سوی شهروندان تاکید و خاطرنشان کرد: واکسیناسیون تا حد بسیار زیادی از شدت ابتلا و مرگ ناشی از کووید۱۹ می‌کاهد.

این عضو کابینه سیزدهم اضافه کرد: تحقیقات نشان می‌دهد که ۶۰ درصد مرگ و میرها مربوط به افرادی است که واکسن نزدند.

 وزیر بهداشت به اقدامات جهادی دولت در حوزه واکسیناسیون پرداخت و تاکید کرد: آمار مرگ و میر کرونا تا آذر ۱۴۰۰ در حدود ۱۳۲ هزار نفر بود و از آذر تا امروز ۱۱ هزار مرگ و میر در کشور ثبت شده است و این کاهش نتیجه حجم بالای واکسیناسیون در کشور است.

وی با بیان اینکه دشمنان در زمان شیوع کرونا ناجوانمردانه تحریم غذایی و دارویی بر کشور اعمال کردند اظهار کرد: آنها که ادعای حقوق بشر داشتند بیماران ایرانی را تحریم کردند.

عین‌الهی افزود: آنها مدعی بودند تجهیزات و داروهای سلامت محور تحریم نیست، اما وقتی تراکنش مالی تحریم باشد چگونه این اقلام وارد کشور شود.

عین‌الهی از تامین اعتبار ۶۰۰۰ میلیارد تومانی برای بیمه رایگان سه دهک پایین خبر داد و اظهار کرد: با تلاش دولت مردمی آیت‌الله رییسی در این طرح بیش از ۱.۵ میلیون نفری که برای بیمه همگانی مراجعه نکرده بودند فرصت یافتند که به صورت رایگان بیمه شوند.

وی با اشاره به حمایت های ویژه دولت از بیماران خاص گفت: با موافقت مجلس ۵۰۰۰میلیارد تومان به درمان افراد مبتلا به بیماری‌های خاص اختصاص یافته است.

وزیر بهداشت تصویب صندوق بیماری‌های خاصرا دیگر دستاورد مهم دولت رییسی در این بخش برشمرد و گفت: همه تلاش دولت بر این است که بیماران خاص و صعب‌العلاج برای تامین درمان و دارو دچار مشکل نشوند.

وی به سطح بالای خدمات سلامت در جمهوری اسلامی اشاره و تصریح کرد: سطح و کیفیت خدمات بهداشت و درمان در ایران به گونه‌ای‌ست که مردم برخی کشورهای مجاور برای درمان به ایران سفر می‌کنند.

عین‌الهی با اشاره به خطر پیری جمعیت در کشورمان از فرصت طلایی ۵ تا ۷ساله برای جوانی جمعیت در ایران خبر داد و گفت: پیری جمعیت از جدی‌ترین معضلات جامعه امروز ما است و فرصت در حال از دست رفتن است.

وی جوانی جمعیت را از مهمترین نیازها و موضوعات فعلی کشور ارزیابی و اظهار کرد: باتوجه به خطر از دست رفتن فرصت،و باید مقوله فرزندآوری در کشور جدی گرفته شود.

وی کنترل جمعیت در گذشته را کار نفوذی‌ها خواند و افزود: برخی از این نفوذی‌ها در دوره‌ای کنترل جمعیت را در ایران اسلامی مطرح کرده و امروز به شرایطی رسیدیم که تنها 5 تا 7 سال برای جوانی جمعیت فرصت داریم و لذا نباید این فرصت طلایی از دست برود.

وزیر بهداشت با اشاره به تلاش های دولت انقلابی برای جوانی جمعیت گفت: فعال‌سازی بیمه ناباروی ، طرح ملی راه‌اندازی قرارگاه جوانی جمعیت، بسته‌های تشویقی و ترغیب جامعه به فرزندآوری،پیشگیری از سقط‌های غیرقانونی،تقویت شبکه درمان ناباروری و ... از طرح‌های دولت برای فرزندآوری و جوان‌سازی جمعیت در کشور است که با قوت ادامه خواهد یافت.

وی با اشاره به بیمه درمان ناباروری در این دولت افزود: در همین راستا ۷۰ درصد هزینه بخش خصوصی برای درمان ناباروری توسط بیمه تامین می‌شود.

وی از وجود ۳.۵ میلیون نفر نابارور در کشور خبر داد و گفت: باید زمینه را برای بهره مندی این 3.5 میلیون نفر از خدمات ایجاد شده فراهم کنیم.

این عضو کابینه تحقق جوانی جمعیت را مستلزم کار جهادی ارزیابی و از عموم روحانیون، دانشگاهیان، رسانهها، موثرین و ...خواست دولت سیزدهم را در این مهم یاری رسانند.

وزیر بهداشت ایجاد ۱۰ هزار تخت بیمارستانی را از دیگر خدمات دولت سیزدهم در حوزه سلامت برشمرد و افزود: دولت آیت الله رییسی از زمان روی کار آمدن تاکنون افزون بر 10 هزار تخت بیمارستانی ایجاد کرده است.

وی بر لزوم توجه به اقشار کمتربرخوردار تاکید و تصریح کرد: دولت سیزدهم توجه ویژه ای به محرومان در همه بخش‌ها و از جمله در بخش درمان و سلامت خواهد داشت.

انتهای پیام/

ارسال نظر