جزئیات گزارش ۱۰۰ روزه هوشمند سازی یارانه آرد و نان اعلام شد

مشاور وزیر اقتصاد با تشریح عملکرد ۱۰۰ روزه مدیریت هوشمند سازی یارانه آرد و نان، گفت: هم اکنون روزانه بیش از ۸.۹ میلیون تراکنش خرید نان به ارزش ریالی ۸۲ میلیارد تومان و در قالب فروش بیش از ۱۰۵ میلیون قرص انواع نان ثبت می‌شود.

جزئیات گزارش ۱۰۰ روزه هوشمند سازی یارانه آرد و نان اعلام شد

به گزارش مملکت آنلاین، شاتا نوشت: طرح « مدیریت هوشمند یارانه آرد و نان (مهیا)» طرحی است که قصد دارد بدون هیچ گونه افزایش قیمت در حوزه نان سنتی کشور، از انحراف مصارف آرد یارانه ای جلوگیری کند.
این طرح، رویکرد حکمرانی اقتصادی هوشمند و مبتنی بر داده را کلید زده است. ۱۰۰ روز پس از اجرای این طرح، آمارها حاکی از توفیق دولت در فاز اول پروژه است.
«محمد جلال»، مشاور وزیر امور اقتصادی و دارایی در گفت‌وگو با شادا در تشریح گزارش عملکرد ۱۰۰ روزه اجرای این طرح، اظهار داشت: کارتخوان های هوشمند موضوع این طرح، بیش از ۹۵ درصد فروش نان سنتی در کشور را تحت پوشش قرار داده اند و سنجش رفتار و عملکرد واحدهای پخت نان در سراسر کشور و امکان هشداردهی پیامکی به تفکیک نانوایان و بازرسی هوشمند و مدیریت و توزیع هوشمند تخصیص گندم و آرد یارانه ای، فراهم شده است. 
مشاور وزیر اقتصاد ادامه داد: هم اکنون روزانه بیش از ۸.۹ میلیون تراکنش خرید نان، در کارتخوان های موضوع این طرح با ارزش ریالی مجموعا ۸۲ میلیارد تومان و در قالب فروش بیش از ۱۰۵ میلیون قرص انواع نان ثبت می شود. 
به گفته وی داده های مذکور حاکی از ۳۰ درصد افزایش تعداد تراکنش های کارتخوان های نانوایی ها قبل از آغاز طرح و کاهش ۴۰ درصدی مبلغ خرید مردم از کارتخوان نانوایی هاست. در واقع بعد از اجرای طرح، خرید نقدی نان به شدت کاهش و تراکنش های غیرمرتبط با خرید نان تا حد زیادی از کارتخوان های مستقر در نانوایی ها حذف شده است. 
جلال توضیح داد: با شروع فاز دوم طرح با همکاری مشترک وزارت کشور، وزارت جهاد کشاورزی، وزارت صمت و وزارت امور اقتصادی و دارایی و ترمیم کمک هزینه جبران افزایش دستمزد و اجاره نانوایان و شناورسازی و متناسب سازی تخصیص آرد یارانه ای به میزان عملکرد قابل قبول ثبت شده نانوا درکارتخوان‌های هوشمند، فراگیری کامل در مورد استقرار کارتخوان های هوشمند در نانوایی های کشور محقق خواهد شد. 
مشاور وزیر اقتصاد همچین گفت: هم اکنون میانگین آرد مصرفی به ازای هر قرص نان در کشور، ۱۴۸ گرم و میانگین قیمت هر قرص نان حدود ۷۲۸ تومان است و برآورد می شود که نیاز روزانه کشور در حوزه نان سنتی، ۱۲۰ میلیون قرص انواع نان در روز باشد. 
وی ادامه داد: در حوزه نان سنتی، به طور متوسط، ۳۸ درصد آرد برای تولید نان لواش، ۲۵ درصد برای تولید انواع نان تافتون، ۲۵ درصد برای تولید انواع نان بربری و ۱۰ درصد برای تولید نان سنگک و ۲ درصد برای سایر انواع نان مورد استفاده قرار می گیرد. متوسط میزان مصرف آرد یارانه ای در کشور روزانه حدود ۲۳ هزار و ۱۰۰ تن است که برآورد نیاز کشور در تامین نان مردم، حدود ۱۸ هزار تن است. 
  مشاور وزیر اقتصاد اعلام کرد: از آغاز طرح تا کنون، فروش بیش از ۵ میلیارد و ۳۵۰ میلیون قرص نان در قالب ۴۱۰ میلیون تراکنش خرید نان توسط بیش از ۷۶  میلیون کارت بانکی یکتا در سامانه، ثبت شده است. 
وی در پایان گفت: ثبت فروش نان غیر واقعی، جابجایی کارتخوان ها و انتقال کارتخوان به واحد صنفی دیگر، تولید تراکنش های جعلی توسط برخی نانوایان و ... به منظور سواستفاده از کمک هزینه دولت به نانوایان یا بهره مندی غیر عادلانه از آرد یارانه ای، با تحلیل داده ای سوابق رفتار نانوایان در کارتخوان های هوشمند، به صورت مداوم در حال انجام است و در صورت تکرار، تبعات مالی و حقوقی برای نانوا در پی خواهد داشت.

انتهای پیام/

ارسال نظر