اعلام شعار امسال روز جهانی مقابله با گردوغبار

دبیر ستاد ملی ‌سیاستگذاری و هماهنگی ‌مدیریت‌ مقابله با پدیده گرد و غبار با اشاره به اینکه امسال شعار این روز جهانی با ابتکار جمهوری اسلامی ایران تعیین شده است، گفت: کمک به تاب‌آوری دربرابر گردوغبار از طریق آگاهی بخشی عمومی، همکاری منطقه‌ای و بین‌المللی و اقدام دانش پایه به عنوان شعار این روز بین‌المللی اعلام شده است.

اعلام شعار امسال روز جهانی مقابله با گردوغبار

به گزارش مملکت آنلاین، علی محمد طهماسبی بیرگانی افزود: به پیشنهاد جمهوری اسلامی ایران، تقویم جهانی ۱۲ جولای هر سال را به عنوان روز جهانی مقابله با توفان‌های ماسه و گردوغبار تعیین کرد و در مجمع عمومی سازمان ملل متحد تصویب شد.
وی با اشاره به اینکه مبتکر شعارامسال این روز جمهوری اسلامی ایران است، تاکید کرد: کمک به تاب‌آوری دربرابر گردوغبار از طریق آگاهی بخشی عمومی، همکاری منطقه‌ای و بین‌المللی و اقدام دانش پایه به عنوان شعار این روز بین‌المللی تعیین شده است.
طهماسبی بیرگانی تاکید کرد: سال ۱۳۹۷و۱۳۹۸ ستاد ملی در گام اول نسبت به شناخت منشاء های داخلی و خارجی گردوغباراقدام و در گام دوم برنامه‌‎های عمل داخلی و خارجی را عملیاتی کرد که تعیین خسارت‌های گردوغبار، دستور عمل اطلاع‌رسانی و سایر کارهای نرم افزاری از جمله آن‌ها بود.

وی اضافه کرد: در بعد خارجی از سال ۱۴۰۱ با دست پر به رایزنی با کشورهای همسایه پرداختیم و در همین راستا در فروردین ماه به اتفاق علی سلاجقه - رییس سازمان حفاظت محیط زیست - به کشورهای عراق، سوریه، قطر امارت، کویت سفر کردیم.
دبیر ستاد ملی ‌سیاستگذاری و هماهنگی ‌مدیریت‌ مقابله با پدیده گردوغبار اضافه کرد: این اقدامات گسترده باعث شد تا در تیر ماه ۱۴۰۱ کنفرانس منطقه‌ای گردوغبار با حضور ۱۱ کشور و ۶ نهاد بین‌المللی برگزار شود و در بیانیه نهایی به اشتراک گذاشتن برنامه‌های عمل زیر منطقه‌ای که ابتکار جمهوری اسلامی ایران بود، اضافه شود.
وی تاکید کرد: ایجاد یک صندوق منطقه‌ای در خصوص پدیده گردوغبار پیشنهاد شهید جمهور بود و این پیشنهاد بعد از کنفرانس و بیانیه پایانی به سازمان ملل فرستاده شد.
به گزارش روابط عمومی سازمان حفاظت محیط‌زیست، طهماسبی بیرگانی اظهارکرد: ما در این زمینه پیشگام بودیم و پیشنهاد دادیم تا ۱۲ جولای به عنوان روز جهانی مقابله با گردوغبار تعیین شوذ و در این زمینه مکاتبات متعددی صورت گرفت و نمایندگان کشورمان در سازمان ملل متحد با تلاش فراوان موضوع را پیگیری و سرنجام در خرداد ماه ۱۴۰۲این روز تحت عنوان روز جهانی مقابله با توفان های ماسه و گردوغبار به تصویب اعضای ملل متحد رسید.

انتهای پیام/

ارسال نظر