ثبت نام قطعی ۳ کاندیدا برای انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۳

سخنگوی ستاد انتخابات کشور گفت: تا این لحظه، ۳ داوطلب دارای شرایط قطعی ثبت نام بودند.

ثبت نام قطعی ۳ کاندیدا برای انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۳

به گزارش مملکت آنلاین، محسن اسلامی ظهر امروز با اعلام گزارشاتی از نخستین روز ثبت نام از داوطلبان انتخابات چهاردهمین دوره ریاست جمهوری تا ساعت ۱۴، گفت: تا این لحظه، ۳ داوطلب دارای شرایط قطعی ثبت نام بودند.

طبق اصول ۱۳۱ و ۱۳۲ قانون اساسی، در صورت‌ فوت، عزل، استعفا، غیبت‌ یا بیماری بیش‌ از دو ماه‌ رئیس‌جمهور و یا در موردی که‌ مدت‌ ریاست‌جمهوری پایان‌ یافته‌ و رئیس‌ جمهور جدید بر اثر موانعی هنوز انتخاب‌ نشده‌ و یا امور دیگری از این‌ قبیل، معاون‌ اول‌ رئیس‌ جمهور با موافقت‌ رهبری اختیارات‌ و مسئولیت‌های وی را برعهده‌ می‌گیرد و شورایی متشکل‌ از رئیس‌ مجلس‌ و رئیس‌ قوه‌ قضائیه‌ و معاون‌ اول‌ رئیس‌جمهور موظف‌ است‌ ترتیبی دهد که‌ حداکثر ظرف‌ مدت‌ ۵۰ روز رئیس‌ جمهور جدید انتخاب‌ شود.

بر این اساس رهبر معظم انقلاب اسلامی دوشنبه ۳۱ اردیبهشت‌ماه «محمد مخبر» معاون رئیس‌جمهور را بر اساس اصل ۱۳۱ قانون اساسی، به‌عنوان مدیر قوه مجریه منصوب کردند.

با تصویب رؤسای قوای مقننه و قضائیه و سرپرست قوه مجریه، و نیز تأیید شورای نگهبان، چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری هشتم تیرماه ۱۴۰۳ در سراسر کشور برگزار می‌شود.

نام‌نویسی از داوطلبان انتخابات از ۱۰ خردادماه آغاز و به مدت پنج روز ادامه خواهد داشت. پس از آن شورای نگهبان در مدت هفت روز صلاحیت داوطلبان را بررسی می‌کند و اسامی نامزدها ۲۲ خردادماه منتشر خواهد شد.

تبلیغات نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری نیز از ۲۳ خردادماه آغاز و تا هفتم تیرماه ادامه خواهد داشت و در نهایت هشتم تیرماه انتخابات چهاردهمین دوره ریاست جمهوری برگزار و نهمین رئیس جمهور با رأی مستقیم مردم برگزیده خواهد شد.

انتهای پیام/

ارسال نظر