ماجرای تعطیلی بازارهای طلا در کشور

در روزهای اخیر بازارهای طلا شهرهای بزرگ در اعتراض به یک الزام قانونی تعطیل شدند اما ماجرا چه بود؟

ماجرای تعطیلی بازارهای طلا در کشور

به گزارش مملکت آنلاین، اقتصادآنلاین نوشت: طلافروشان طی روزهای گذشته به قانون ثبت سرمایه در سامانه جامع تجارت اعتراض کردند تا جایی که طلافروشان مغازه‌های خود را تعطیل و یا نیمه تعطیل کردند. فعالان این صنف ملزم به اجرای سامانه تجارت از هفتم فروردین امسال شدند.

اعتراض طلافروشان

نادر بذرافشان رئیس اتحادیه طلا، سکه و جواهر تهران با تایید نیمه تعطیل شدن بازار طلا در تهران گفته است: «فعالان صنفی به اجرایی شدن مجدد سامانه جامع تجارت و بی‌تفاوتی به درخواست‌هایی که صنف طلا درباره ایجاد اصلاحات در مساله مذکور داشته‌اند اعتراض دارند؛ زیرا بعد از گذشت سه ماه هیچ تغییری حاصل نشده است.»

او با اشاره به اینکه به طور رسمی اعلام شده اجرای سامانه جامع تجارت بی‌کم‌وکاست لازم‌الاجراست اظهار کرد: «طلافروش‌ها نیز نسبت به بی‌توجهی به اعتراضات‌شان و اصلاح نشدن مواردی از این سامانه واکنش نشان داده‌اند. در خصوص شرایط صنف طلا و چرخه تولید و توزیع، جلسات متعددی برگزار شده است؛ زیرا در بسیاری از مسائل این سامانه برای صنف طلا قابل اجرا نیست.

ثبت سرمایه طلافروشان در سامانه جامع تجارت

او موضوع ثبت سرمایه در سامانه جامع تجارت را غیرقابل اجرا دانست و افزود: «صنعت و صنف طلا و جواهر فرایند خاصی در چرخه تولید و توزیع دارد. علاوه بر این، بسیاری از فعالان صنفی بابت دریافت احتمالی مالیات بر عایدی در آینده نگران‌اند و این موضوع باعث شده به اجرایی شدن مجدد این سامانه واکنش نشان دهند.»

رئیس اتحادیه طلا خاطرنشان کرد: «طی جلساتی که برگزار شد، قرار بود یکسری اصلاحات انجام شود اما هیچ‌گونه تغییری در این سامانه صورت نگرفته و از هفتم فروردین استفاده از این سامانه را لازم‌الاجرا کرده‌اند و اعتراضات کسبه این صنف به همین دلیل است.»

انتهای پیام/

ارسال نظر