اعلام استفتائات جدید رهبر انقلاب در ماه فروردین

استفتائات جدید ماه فروردین از سوی پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری اعلام شد.

اعلام استفتائات جدید رهبر انقلاب در ماه فروردین

به گزارش مملکت آنلاین، طبق اعلام پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری، استفتائات جدید ماه فروردین به شرح زیر است: 

خمس سرمایه و ابزار کار

سؤال۱: مقداری پول برای خرید ابزار کار پس انداز کرده ام، اما اگر خمس آن را بپردازم، توانایی خرید را از دست خواهم داد؛ تکلیف چیست؟

جواب: اگر پول پس انداز شده از درآمد کسب باشد در فرض سوال مشمول خمس است، اما اگر قبل از سررسید سال خمسی، ابزار کار را خریداری کنید و مجموع سرمایۀ شما به اندازه‌ای باشد که اگر خمس آن را بپردازید، درآمد حاصل از باقی مانده سرمایه، برای مخارج زندگی کافی نباشد، سرمایۀ شما خمس ندارد.

قرائت نماز معذور

سؤال۲: مادر پیرم، سواد ندارد و به زبان محلی صحبت می‌کند و نمی‌تواند قرائت و اذکار نماز را به طور صحیح تلفظ کند؛ تکلیف ایشان برای خواندن نماز چیست؟

جواب: اگر با آموزش و تمرین نیز نمی‌تواند صحیح تلفظ کند، باید نماز را به هر صورت که می‌تواند بخواند و احتیاط مستحب آن است که نماز را به جماعت بخواند.

کفایت نماز جمعه از نماز ظهر

سؤال۳: فردی که به خطبه‌های نماز جمعه نرسیده، اما نماز جمعه را خوانده است؛ آیا باید نماز ظهر را نیز بخواند؟

جواب: در این صورت نیز نماز جمعه از نماز ظهر کفایت می‌کند؛ هر چند احتیاط مستحب است که نماز ظهر را پس از نماز جمعه بخواند.

غسل با بدن نجس

سؤال۴: اگر انسان، عضوی از بدن را هم با نیتِ طهارت و هم با نیتِ غسل بشوید، آیا غسل او صحیح است؟

جواب: اگر عضو، نجس باشد باید پیش از غسل، آن را تطهیر کند سپس به نیتِ غسل بشوید.

مطالبۀ قیمت روز بهای معامله

سؤال۵: جنسی که به قیمت معین و نقدی فروخته شده و تحویل مشتری شده است، اگر خریدار بدون توافق قبلی، قیمت جنس را دو ماه بعد پرداخت کند، آیا می‌توان قیمت فعلی را مطالبه کرد؟

جواب: فروشنده نمی‌تواند قیمت روز جنس را مطالبه کند بلکه می‌تواند علاوه بر قیمت تعیین شده، تنها مقدار کاهش ارزش (تورم) آن را از مشتری مطالبه کند.

سن بلوغ دختران

سؤال۶: کسی طبق فتوای مجتهدی عمل نموده که سن بلوغ دختر را سیزده سال می‌دانسته و اکنون از مجتهدی تقلید می‌کند که سن تکلیف دختر را نُه سال قائل است؛ حکم نماز و روزه‌های قبلی که با استناد به فتوای مجتهد سابق نخوانده چیست؟

جواب: باید آنها را قضا کند.

شک پس از غسل

سؤال۷: اگر شخصی پس از غسل، شک کند که آیا سمت چپ بدن را شسته است یا خیر، آیا غسل او صحیح است؟

جواب: اگر پس از چند روز شک کند، به شک خود اعتنا نکند ولی اگر در مدت کمی پس از غسل که مثلا هنوز بدن و مو مرطوب است، شک کند، باید محل شسته شود. البته شخصی که در این باره زیاد شک می‌کند، به شک خود اعتنا نکند و بنا را بر شستن بگذارد.

روش سجده در نماز نشسته

سؤال۸: شخصی که وظیفه اش خواندن نماز در حالت نشسته است و می‌تواند سجده معمولی انجام دهد، آیا میان نشستن روی صندلی و زمین، مخیر است؟ یا اینکه تا زمانی که می‌تواند روی زمین بنشیند نباید روی صندلی بنشیند؟

جواب: در انتخاب نوع نشستن، اختیار با اوست ولی سجده را باید روی زمین انجام دهد.

خمس کاشته‌های زراعی و خانۀ نیمه کاره

سؤال۹: آیا مالک محصولات زراعی به عمل نیامده و یا مالک ساختمانِ نیمه کاره در سر سال خمسی، وظیفه‌ای برای پرداخت خمس آن دارند؟

جواب: محصولات کشاورزی قبل از رسیدن به مرحله‌ای که مقصود کشاورز است (مانند اینکه هدف کشاورز از کاشت درخت انگور، برداشت انگور باشد نه غوره)، اگر به نحوی باشد که بر آن، صدقِ ربح کند (یعنی ارزش مالی داشته باشد) در پایان سال خمسی، متعلق خمس است و همینطور است نظایر آن از قبیل ساختمان نیمه کاره‌ای که به قصد تکمیل و فروش در حال ساخت است.

استفاده از اموال پیدا شده

سؤال۱۰: اگر در صندوق مغازه یا در حساب بانکی خود مبلغی ببینیم که ندانیم مال خودمان است یا دیگران، چه وظیفه‌ای داریم؟ در صورتی که با تحقیق و بررسی مالک آن معلوم نشود آیا می‌توانیم از آن مبلغ استفاده کنیم؟

جواب: باید تحقیق کنید و در صورتی که مالک آن معلوم نشد، اگر صندوق یا حسابی که مبلغ در آن است، مخصوص شما است و به طور معمول دیگران در آن پول خودشان را نمی‌گذارند، آن مبلغ مال شما محسوب می‌شود و می‌توانید از آن استفاده کنید.

محدودۀ تردد در محل اقامت ده روز

سؤال۱۱: بعد از تمام شدن اقامت ده روز در یک محل، آیا می‌توان به مقدار کمتر از مسافت شرعی به اطراف آنجا بدون محدودیت رفت و آمد کنیم و همچنان نماز، کامل بوده و روزه، صحیح باشد، (مثل اینکه چند روز کامل به یکی از روستا‌ها برویم و دوباره به محل اقامت برگردیم و همین طور ادامه یابد تا زمانی که در آن محل اقامت داریم)؟

جواب: اشکال ندارد و تا زمانی که کمتر از مسافت شرعی بروید، نماز، کامل بوده و روزه، صحیح است.

انتهای پیام/

ارسال نظر