دیدار روسای جمهور ایران و موزامبیک؛

آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای صدور خدمات فنی و مهندسی به موزامبیک

رئیس جمهور با تاکید بر علاقمندی ایران برای توسعه روابط با کشورهای آفریقایی از جمله موزامبیک تصریح کرد: برداشتن گام‌های بعدی در روابط فیمابین نیازمند طراحی نقشه راهی جدید است و لذا باید با هدف شناسایی و بهره‌برداری از ظرفیت‌های بالای دو کشور، کمیسیون مشترک ایران و موزامبیک فعال شود.

آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای صدور خدمات فنی و مهندسی به موزامبیک

به گزارش مملکت آنلاین، حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی بعد از ظهر امروز شنبه به وقت محلی در حاشیه هفتمین اجلاس سران مجمع کشورهای صادرکننده گاز در الجزایر، در دیدار «فیلیپ نویسی» رئیس جمهور موزامبیک، با تاکید بر علاقمندی جمهوری اسلامی ایران برای توسعه روابط با کشورهای آفریقای از جمله موزامبیک، گفت: این دیدار می‌تواند نقطه عطفی در راستای گسترش و تعمیق روابط دو کشور باشد.

رئیس جمهور، برداشتن گام‌های بعدی در روابط فیمابین را نیازمند طراحی نقشه راهی جدید دانست و در همین راستا پیشنهاد کرد با هدف ارتقای سطح روابط و شناسایی و بهره‌برداری از ظرفیت‌های بالای دو کشور، کمیسیون مشترک ایران و موزامبیک فعال شود.

رئیسی در بخش دیگری از سخنان خود در دیدار با رئیس جمهور موزامبیک در تشریح تفاوت نگاه جمهوری اسلامی ایران و غرب به قاره آفریقا گفت: جمهوری اسلامی ایران در تعامل با کشورهای آفریقا به دنبال تامین منافع ملت ایران و ملت‌های آفریقایی است، اما کشورهای غربی با نگاه استعماری صرفا به دنبال کسب منافع و مطامع خود هستند.

رئیس جمهور ضمن اعلام آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای صدور خدمات فنی و مهندسی به موزامبیک تصریح کرد: رژیم صهیونسیتی و برخی کشورهای غربی با حمایت از تروریست‌ها به دنبال فشار بر کشورهای آفریقایی و غارت منابع و ذخایر آنها هستند و ضروریست کشورهای آفریقایی با مقابله با تروریسم از منافع خود محافظت کنند و جمهوری اسلامی ایران نیز در این راستا برای همکاری آمادگی دارد.

«فیلیپ نویسی» رئیس جمهور موزامبیک نیز در این دیدار توسعه روابط کشورش با جمهوری اسلامی ایران را زمینه‌ساز تحقق تحولاتی مهم دانست و ضمن استقبال از پیشنهاد دکتر رئیسی برای فعال شدن کمیسیون مشترک ایران و موزامبیک خواستار عملیاتی شدن توافقات میان دو کشور و همچنین تسریع در امضای توافقنامه استرداد محکومان میان ایران و موزامبیک شد.

انتهای پیام/

ارسال نظر