باید در تولید برنج به خودکفایی ۱۰۰ درصد برسیم

رئیس نظام صنفی کشاورزی گفت: برنج مورد نیاز کشور سالانه حداکثر ۳ میلیون تن است که ۷۰۰ تا ۸۰۰ هزارتن کسری نیاز کشور از طریق واردات تامین می شود.

باید در تولید برنج به خودکفایی ۱۰۰ درصد برسیم

به گزارش مملکت آنلاین، قاسم پیشه ور گفت: با توجه به میزان تولید برنج داخل، حداکثر نیاز واردات ۷۰۰ تا ۸۰۰ هزارتن است که این میزان با اجرای کشاورزی قراردادی، اصلاح الگوی کشت و بذر در استان های شمالی قابل تامین است.

او با بیان اینکه برنج دومین کالای استراتژیک محسوب می شود، افزود: در برنامه هفتم در ۵ قلم کالای اساسی باید به خودکفایی ۱۰۰ درصد برسیم که در خصوص محصول برنج طی سه سال با تامین زیرساخت ها و برنامه ریزی می توان به خودکفایی رسید.

پیشه ور سرانه مصرف برنج به ازای هر نفر را ۳۴ تا ۳۵ کیلو اعلام کرد و گفت: براساس آمار سالانه ۲ میلیون و ۷۰۰ هزارتن تا ۳ میلیون تن برنج در کشور مورد نیاز است که ۲ میلیون تا ۲ میلیون و ۲۰۰ هزارتن از این میزان در داخل تامین می شود و مابقی نیاز کشور با اصلاح ارقام به سهولت امکان پذیر است.

رئیس نظام صنفی کشاورزی ادامه داد: سال گذشته یک میلیون تن برنج مازاد بر نیاز کشور وارد شد که این امر آسیب جدی به تولید داخل زد به طوریکه محصول تولیدی روی دست کشاورزان ماند، لذا تا رسیدن به خودکفایی تنها میزان کسری کشور باید وارد شود.

او گفت: اجرای کشاورزی قراردادی و خرید تضمینی ارقام پرمحصول و پرداخت به موقع مطالبات راهکار دستیابی به خودکفایی است چراکه به سهولت می توان کسری نیاز کشور را از طریق ارقام‌پرمحصول که به مراتب کیفیت بالاتری نسبت به برنج های وارداتی دارد، تامین کرد.

انتهای پیام/

ارسال نظر