زندانیان ایرانی در روسیه به کشور بازخواهندگشت

وزیر دادگستری گفت: زندانیان ایرانی که محکومیت آن‌ها قطعی شده مراحل نهایی انتقال آنان نیز نهایی شده است و به زودی به کشور باز می‌گردند.

زندانیان ایرانی در روسیه به کشور بازخواهندگشت

به گزارش مملکت آنلاین، امین حسین رحیمی روز چهارشنبه در دیدار با کنستانتین چوچینکو وزیر دادگستری فدراسیون روسیه که در محل وزارت دادگستری کشورمان برگزار شد، افزود: ۲ نفر از ایرانیان زندانی در روسیه با توافق به عمل آمده به زودی به ایران باز می‌گردند.

رحیمی به مفاد تفاهم‌نامه مشترک میان ۲ وزارتخانه دادگستری ایران و روسیه اشاره کرد و گفت: روابط حقوقی قضایی ایران با فدراسیون روسیه در سطح بالایی قرار دارد و امضای هر چهار توافق نامه معاضدت مدنی، معاضدت حقوقی، استرداد مجرمان و انتقال محکومان در سال‌های گذشته بر همین اساس انجام گرفته است.

وی با اشاره به اقدامات رژیم صهیونیستی در غزه اظهار داشت: آنچه در غزه رخ می‌دهد، نقض آشکار قواعد بین المللی است و رژیم صهیونیستی با اقدامات ددمنشانه خود ثابت کرده است که به هیچ قاعده بین‌المللی پایبند نیست.

وزیر دادگستری تصریح کرد: بی‌تردید رژیم غاصب اسرائیل این نقض حقوق بشر را به پشتوانه آمریکایی‌ها انجام می‌دهد و از منظر حقوقی ضمن محکومیت نسل‌کشی و جنایت علیه بشریت، توقف سریع نقض قواعد و حقوق بین‌المللی در غزه را خواستار هستیم.

وی با اشاره به تحریم‌های ظالمانه آمریکا علیه ملت ایران خاطرنشان کرد: به دلیل تحریم‌های یک جانبه و ظالمانه آمریکا علیه جمهوری اسلامی و برخی از کشور‌ها دیگر، بیماران نمی‌توانند دارو تهیه کنند و این موضوع نیز به عنوان یکی از مصادیق جنایت‌های بزرگ دولت آمریکا در تاریخ ثبت خواهد شد.

رحیمی ادامه داد: ما تلاش می‌کنیم با رایزنی در سطح بین المللی از منظر حقوقی، تحریم‌های یک جانبه به عنوان مصداق نقض جدی حقوق بشر شناخته شود.

وزیر دادگستری با اشاره به توسعه روابط حقوقی قضایی ایران و روسیه اظهار داشت: تفاهم‌نامه مشترک به امضا رسیده امروز چهارشنبه ۱۷ آبان، در قالب برنامه ۲ سالانه همکاری، یادداشت همکاری در زمینه سازمان‌های غیرانتفاعی مردم نهاد، یادداشت همکاری سازمان تعزیرات و ضابطین قضایی روسیه، تفاهم‌نامه کانون‌های وکلای ۲ کشور و تفاهمنامه همکاری میان دانشگاه علوم قضایی و خدمات اداری جمهوری اسلامی ایران با دانشگاه علوم قضایی روسیه که وابسته به وزارت دادگستری است را شامل می‌شود.

رحیمی اضافه کرد: ایجاد کمیته مشترک حقوقی میان ۲ کشور و پیش بینی جلسات نوبتی سالانه آن در ۲ کشور یکی از دستاورد‌های امضای این موافقتنامه است که در برنامه ۲ سالانه به امضای وزارت دادگستری طرفین رسید.

وزیر دادگستری ایران گفت: ترتیبات اجرایی برای انتقال زندانیان محکوم ایرانی در روسیه مراحل پایانی خود را طی می‌کند و به زودی شاهد انتقال محکومان ایرانی خواهیم بود که تمایل دارند دوران محکومیت خود را در ایران سپری کنند.

وزیر دادگستری فدراسیون روسیه نیز در این دیدار اظهارداشت: بدون شک طرفدار و خواستار برقراری هرچه سریعتر آتش بس و ایجاد کریدور‌های انسان دوستانه هستیم.

کنستانتین چوچینکو گفت: روابط ایران و روسیه در همه حوزه‌های سیاسی و فرهنگی به طور منظم برقرار است و حوزه دادگستری نیز در این زمینه استثنا نیست.

وی اضافه کرد: موافقتنامه‌هایی که امروز امضا کردیم اسناد مهمی برای تامین منافع حقوقی شهروندان هر ۲ کشور است و البته ارتباط حقوقدانان و فضا‌های علمی هر ۲ کشور نیز فراهم می‌شود.

وزیر دادگستری فدراسیون روسیه، این تفاهم‌نامه‌ها را فرصتی برای ادامه همکاری‌های ۲ کشور در سال‌های آتی دانست و این توافقنامه‌ها را ادامه همکاری‌های متقابل شکل گرفته از گذشته برشمرد.

چوچینکو با اشاره به تفاهم ۲ کشور برای انتقال محکومان گفت: ۲ شهروند ایرانی که در زندان روسیه به سر می‌برند در آینده نه چندان دور به ایران باز می‌گردند.

وی ادامه داد: برای مقابله با چالش‌های خارجی و ایجاد نهاد‌های قانونی که همه مردم در مقابل جنایتکاران در فضای امن قرار گیرند همکاری ۲ کشور را می‌طلبد و اطمینان داریم که وزارتخانه‌ها صلاحیت لازم برای انجام وظایف قانونی از فعالیت کانون‌ها تا برقراری نظم در جامعه را دارند.

انتهای پیام/

ارسال نظر