وزیر نفت: ایران به بازسازی و توسعه پتروشیمی‌های فراسرزمینی ورود یافته است

وزیر نفت از بهره برداری ۵ مجتمع پتروشیمی به تا پایان امسال خبر داد و گفت: سال قبل ۱۶ میلیارد دلار صادرات غیر نفتی داشتیم که بخش اعظمی از آن یعنی نیمی از آن مربوط به صنایع پتروشیمی بود.

وزیر نفت: ایران به بازسازی و توسعه پتروشیمی‌های فراسرزمینی ورود یافته است

به گزارش مملکت آنلاین، جواد اوجی امروز در مراسم گشایش هفدهمین نمایشگاه بین‌المللی ایران‌پلاست با بیان اینکه در وزارت نفت در بحث پتروشیمی برنامه‌ریزی‌های خوبی صورت گرفته است، اظهار کرد: با شروع این دولت در هر ۴ شرکتمان، برنامه‌ریزی کردیم که به سراغ طرح‌های نیمه تمامی که ارزش افزوده برای کشور دارد برویم.

وی افزود: تا پایان امسال نزدیک ۵ مجتمع پتروشیمی به بهره برداری می‌رسند و نزدیک به ۶ تا ۷ میلیون دلار  به تولید محصولات این مجموعه کمک می‌کند.

وزیر نفت با بیان اینکه سال قبل ۱۵ میلیارد دلار طرح نیمه تمام به بهره‌برداری رسید، گفت: برای امسال نیز ۱۵ میلیارد دلار طرح در صنعت پتروشیمی و ۱۴ طرح به ارزش ۱۴ میلیارد دلار  به بهره برداری می‌رسد که شروع کردیم و یا شروع خواهیم کرد.

وزیر نفت با بیان اینکه یک زمانی خارجی‌ها برای ما تعیین تکلیف می‌کردند که چقدر نفت تولید و صادر کنیم، گفت: امروز متخصصان صنعت نفت به هر جایی که اراده کنند محموله‌های نفت خام و میعانات گازی ایران را صادر خواهند کرد.

اوجی با تأکید بر عزم دولت سیزدهم برای جمع‌آوری گازهای همراه نفت و استفاده از این نوع گاز برای خوراک واحدهای پتروشیمی تصریح کرد: اجازه نمی‌دهیم ثروت ملی ملت ایران در مشعل‌های گاز سوزانده شود.

وی با بیان اینکه تولید کنونی روزانه ۳ میلیون  و ۳۰۰ هزار بشکه‌ای نفت و میعانات گازی ایران در داخل مصرف یا صادر می‌شود، گفت: این در حالی است که در آغاز به‌کار دولت سیزدهم ما با ۷۸ میلیون بشکه میعانات ذخیره‌شده روبه‌رو بودیم.

وزیر نفت با بیان اینکه صنعت پتروشیمی در اشتغال‌زایی و ایجاد درآمد ارزی سهم بسزایی دارد، همچنین این صنعت با توجه به نیاز روزافزون دنیا به محصولات بالادستی و پایین‌دستی پتروشیمی، تحریم‌ناپذیر است، گفت: برنامه‌ریزی خوبی در دولت سیزدهم و وزارت نفت شکل گرفته که ظرفیت تولید را در بخش بالادست و زنجیره ‌ارزش تا پایان این دولت افزایش دهیم.

اوجی با تأکید بر اینکه اکنون در ۷۰ مجتمع پتروشیمی کشور، بیشتر محصولات پتروشیمی تولید می‌شود، افزود: تنوع تولید محصولات پتروشیمی در کشور زیاد است و محصولات پتروشیمی شامل محصولات پلیمری، شیمیایی، کود، آروماتیک‌ها و محصولات هیدروکربنی در این مجتمع‌ها تولید می‌شود.

وی با بیان اینکه یکی از محصولات مهم پتروشیمی، محصولات پلیمری است، ادامه داد: ظرفیت خوبی در کشور در بخش تولید محصولات پلیمری ایجاد شده است. اکنون پروانه و مجوز ۲۰ میلیون تن محصول پلیمری در کشور صادر شده اما ظرفیت نصب‌شده در این بخش حدود ۱۲ میلیون تن در سال است و تولید عملیاتی پلیمرها در ایران به حدود ۷ میلیون تن می‌رسد.

افزایش ۶ برابری درآمدهای ارزی با تکمیل زنجیره ‌ارزش پتروشیمی

وزیر نفت با بیان اینکه صادرات یک تن محصول پلیمری ساده درآمدی معادل ۹۰۰ تا یک هزار دلار ایجاد خواهد کرد، اما اگر محصولات پلیمری تا پایان زنجیره توسعه داده شده و به محصول نهایی تبدیل شود، درآمد حاصل از صادرات به حدود ۵ تا ۶ هزار دلار در هر تن افزایش خواهد یافت، گفت: در تولید پلیمرها در کشور سرمایه‌گذاری‌های خوبی شده که این محصولات، خوراک پایه تولید مواد پلاستیک به‌شمار می‌رود، در پالایشگاه‌های گازی، پروپان و اتان تولید می‌شود که این محصولات در مجتمع‌های پتروشیمی به پروپیلن و اتیلن و در ادامه به پلی‌پروپیلن و پلی‌اتیلن تبدیل می‌شوند، بنابراین ظرفیت خوبی در کشور برای تأمین خوراک پلاستیک وجود دارد.

افزایش تولید روزانه یک میلیون بشکه‌ای نفت ایران در دولت سیزدهم

اوجی با بیان اینکه در آغاز به‌کار این دولت تولید نفت حدود ۲.۳ میلیون بشکه در روز بود، افزود: امروز تولید نفت ایران با توان متخصصان ایرانی به ۳.۳ میلیون بشکه در روز رسیده و نکته مهم آن است که هرچه تولید نفت انجام می‌شود یا در پالایشگاه‌های داخلی به‌ مصرف می‌رسد، یا به صادرات اختصاص می‌یابد. زمان آن گذشت که کاهش تکلیفی تولید نفت را در کشور داشته باشیم. این افزایش تولید و صادرات نفت با توجه به افزایش قیمت نفت در بازارهای جهانی اهمیت بیشتری دارد، زیرا پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد قیمت نفت پایان سال ۲۰۲۳ به بالای ۱۰۰ دلار می‌رسد.

وی با بیان اینکه در میعانات گازی نیز ابتدای دولت ۸۷ میلیون بشکه ذخیره داشتیم و پیشنهاد دولت قبل این بود که ۱۲ نفتکش دیگر برای ذخیره میعانات گازی روی آب خریداری شود، اما در دولت سیزدهم با اصلاح فرآیند پالایشگاه و پتروشیمی‌ها و شناسایی بازارهای جدید میعانات گازی در جهان این مقدار به صفر رسید، گفت: با شروع دولت سیزدهم و تکلیف شرکت ملی صنایع پتروشیمی دیگر سراغ طرح‌های مواد پایه پتروشیمی نرفتیم و برنامه‌ریزی برای ورود به زنجیره ‌ارزش و تکمیل آن انجام شد،   صدها طرح در این زمینه تعریف شده که عملیات اجرایی بخش زیادی از این طرح‌ها آغاز شده است.

به گفته وزیر نفت، این اعتقاد است که اگر در تمام تولیدات محصولات پایه پتروشیمی وارد زنجیره ‌ارزش شویم، کشور دیگر به درآمدهای ارزی حاصل از صادرات نفت و میعانات گازی نیازی نخواهد داشت و اتفاق‌های خوبی در پایان دولت سیزدهم در تکمیل زنجیره ‌ارزش پتروشیمی رقم خواهد خورد.

اوجی با بیان اینکه راهبرد ما در وزارت نفت و شرکت ملی صنایع پتروشیمی، تکمیل این طرح‌ها، ورود به زنجیره ‌ارزش و بومی‌ کردن دانش ‌فنی و ساخت کاتالیست‌ها است، افزود: هم‌اکنون ۸۵ کاتالیست مورد نیاز در صنعت نفت بومی‌سازی شده و تا پایان دولت نیاز کشور به کاتالیست‌های پتروشیمی و پالایشگاهی به‌طور کامل در داخل تأمین خواهد شد.

ورود ایران به بازسازی و توسعه پتروشیمی‌های فراسرزمینی

وی به صادرات کاتالیست‌های پتروشیمی به کشورهای اروپایی، همچنین کشورهای همسایه اشاره کرد و افزود: بعد از ورود به بازسازی پالایشگاه‌های فراسرزمینی، زمینه برای ورود به پتروشیمی‌های فراسرزمینی نیز فراهم شده است.   قرارداد توسعه پتروشیمی‌های فراسرزمینی در کشور ونزوئلا هم‌زمان با سفر رئیس‌جمهوری اسلامی ایران به این کشور امضا شد، ۱۲ میلیون تن ظرفیت پتروشیمی در ونزوئلا نصب شده، اما تولید واقعی پتروشیمی این کشور ۳ تا ۴ میلیون تن در سال است که در قراردادهایی با ایران، قرار است صنعت پتروشیمی ونزوئلا را به ظرفیت پایه برسانیم. البته ورود به پتروشیمی‌های فراسرزمینی تنها محدود به ونزوئلا نیست و این قراردادها دروازه‌ای برای ورود به سایر کشورها خواهد بود.

وزیر نفت یکی از مزایای ورود ایران به پالایشگاه‌ها و پتروشیمی‌های فراسرزمینی را فعال کردن ظرفیت سازندگان داخلی صنعت نفت ایران دانست و افزود: سال گذشته و امسال نزدیک ۲.۸ میلیون قطعه صادرات به یکی از کشورهای آمریکای لاتین برای تأمین و بازسازی پالایشگاه نفتی آنها انجام شده است که چند کارخانه در کشور برای تأمین ادوات، تجهیزات و قطعات فعال شده‌اند.

اوجی با اشاره به اینکه امروز صنعت نفت و گاز ایران کاملاً خودکفا است، گفت: اواخر دهه ۶۰ شمسی در بسیاری از بخش‌های صنعت نفت و گاز ایران کارشناسان خارجی حضور داشتند. حتی در توسعه میدان‌های نفتی و گازی امکان حفاری چاه افقی در کشور وجود نداشت، اما با وجود متخصصان این صنعت امروز توسعه میدان‌های نفت گاز در دریا و خشکی و حفاری چاه‌های عمودی و افقی در کشور قابل انجام است.

وی با بیان اینکه بحث مهم در توسعه میدان‌ها، حفاری چاه‌ها است، گفت: اکنون امکان بیش از ۶۰۰۰ متر حفاری چاه در کشور وجود دارد که رکورد خوبی در منطقه است، همچنین در ساخت سازه‌های دریایی، ساخت کمپرسورهای مورد نیاز صنعت نفت، توربوکمپرسورها، احداث پالایشگاه‌های گازی و مجتمع‌های پتروشیمی خودکفا هستیم. زمانی الفین‌ها در بندر ماهشهر توسط شرکت‌های خارجی ساخته می‌شد، اما امروز به دست متخصصان داخلی انجام می‌شود.

هر جا اراده کنیم نفت صادر می کنیم

وزیر نفت با بیان اینکه علاوه بر ساخت پالایشگاه، پتروشیمی و توسعه میدان‌های نفت و گاز، در بخش‌های مختلف صنعت نفت صاحب دانش فنی شده‌ایم، گفت:  تلاش‌های وزارت نفت برای ایجاد ارزش‌ افزوده و جلوگیری از خام‌فروشی، ارزآوری و کمک به اقتصاد کشور در سخت‌ترین شرایط تحریم ادامه دارد، برخی افراد اعلام می‌کنند آمریکایی‌ها به ایران چراغ سبز نشان دادند. اگر این حرف درست باشد و چراغ سبز نشان دادند چرا کشتی‌های ایران را توقیف و شرکت‌ها را پی‌درپی تحریم می‌کنند. واقعیت این است که زورشان به صنعت نفت و گاز ایران نمی‌رسد، زیرا هر کاری کردند و به هر دری زدند جلو تولید و صادرات نفت ایران را بگیرند، اما امروز بالاترین تولید و صادرات نفت کشور محقق شده است.

اوجی با تأکید بر اینکه هر جا اراده کنیم صادرات نفت و هر نوع محصول نفت دیگر انجام می‌شود، ادامه داد: یک زمان رسم بود که آنها تعیین تکلیف می‌کردند ایران چقدر نفت و گاز تولید کند، اما امروز به همت متخصصان صنعت نفت و گاز با برنامه‌ریزی و سرمایه‌گذاری در شرایط سخت تحریم‌ها ما تعیین می‌کنیم تولید و صادرات نفت به چه مقدار باشد.

وی با بیان اینکه تا پایان امسال گاز همراه ۲۱ مشعل از ۵۲ مشعل در میدان‌های شرق کارون جمع‌آوری شده و به پالایشگاه بیدبلند خلیج‌فارس ارسال می‌شود، گفت: این پالایشگاه با سرمایه‌گذاری ۳.۵ میلیارد دلاری احداث شده، اما با ۷۰ درصد ظرفیت کار می‌کند. با جمع‌آوری گازهای مشعل، ظرفیت پالایشگاه تکمیل خواهد شد و این گازهای سمی و آلوده که سرمایه ملی است به ارزش‌افزوده تبدیل و زنجیره ‌ارزش نیز تکمیل می‌شود.

وزیر نفت با بیان اینکه همه گازهای مشعل را تا پایان دولت سیزدهم جمع می‌کنیم، گفت: این گازها، معادل یک فاز پارس جنوبی است که برای توسعه آن ۴.۸ تا ۵ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری نیاز خواهد بود، اما با ۱.۱ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری در این بخش، معادل یک فاز پارس جنوبی، گازهای آلوده جمع‌آوری و تبدیل به ارزش ‌افزوده می‌شود و نمی‌گذاریم سرمایه ملی مردم سوزانده شود.

انتهای پیام/

ارسال نظر