فعالیت دریایی در دریای خزر ممنوع شد

هواشناسی مازندران با اعلام هشدار سطح زرد، هرگونه فعالیت دریایی در آب‌های ساحلی این استان را از عصر امروز سه شنبه ۲۹ اسفندماه جاری تا پایان روز جمعه سوم فروردین سال ۱۴۰۳، ناامن اعلام کرده است.

فعالیت دریایی در دریای خزر ممنوع شد

به گزارش مملکت آنلاین، هواشناسی با اشاره به شمالی جریان های جوی همراه با عبور موج از تراز میانی جو، پیش بینی کرد که دریای خزر با وزش باد شدید مواج خواهد شد و برای فعالیت دریایی ناامن می‌شود.

هواشناسی مازندران با بیان اینکه سامانه ناپایدار جوی مناطق ساحلی و دور از ساحل را تحت تاثیر قرار می‌دهد اعلام کرد که بیشینه سرعت وزش باد گاهی تا ۱۴ متر بر ثانیه خواهد رسبد که این امر باعث شکل گیری امواج تا ۲.۱ متری می شود و برای فعالیت های دریایی مناسب نخواهد بود.

هواشناسی مازندران هشدار داد که این وضعیت جوی دریایی علاوه بر غرق شدن شناگران و قایق ها، احتمال آسیب به شناورهای متوسط مثل شناورهای صید کیلکا و همچنین احتمال مخاطره برای شناورها هنگام ورود به حوضچه بنادر یا خروج از آنها را نیز به همراه خواهد داشت.

در این اخطاریه علاوه بر تغذیه ماهیان در قفس قبل از فعالیت سامانه، هرگونه فعالیت صیادی و گردشگری ممنوع اعلام شده است.

در این اخطاریه به مسافران و علاقه‌مندان به دریا نیز توصیه شده است در طی این مدت از فعالیت‌های تفریحی و دریایی خودداری کنند.

مازندران حدود ۴۸۰ کیلومتر از سواحل جنوبی دریای خزر را در اختیار دارد که بیشترین میزان در میان سه استان شمالی است.

براساس تجزیه و تحلیل آخرین نقشه های پیـش یابـی هواشناسـی، وضعیت جوی امروز مازندران در مناطق غربی همراه با کاهش دما، بارش پراکنده باران، در ارتفاعات مه‌آلود با بارش متناوب باران و برف، و وزش باد و در مناطق مرکزی و شرقی استان نیز نیمه ابری تا ابری با احتمال بارش پراکنده باران پیش بینی شده است.

از شامگاه سه شنبه و روز چهارشنبه نخستین روز عید نیز آسمان مازندران ابری گاهی با بارندگی، در ارتفاعات مه‌آلود با بارش باران و برف، وزش باد به نسبت شدید و کاهش نسبی دما همراه خواهد بود.

روزهای پنجشنبه و جمعه دوم و سوم فروردین ماه سال ۱۴۰۳ نیز وضعیت آب و هوای مازندران در مناطق ساحلی تا دامنه ها نیمه ابری گاهی با افزایش ابر و در ارتفاعات نیز صاف تا نیمه ابری و از شامگاه جمعه نیز در ارتفاعات غربی با افزایش ابر و بارش پراکنده باران پیش بینی شده است.

انتهای پیام/

ارسال نظر