ثبت ملی سه قنات تاریخی کیش

معاون گردشگری سازمان منطقه آزاد کیش با بیان اینکه مجموع قنات‌های تاریخی جزیره به ثبت ملی رسید، گفت: تعداد اثرهای تاریخی ثبت ملی شده در کیش به هشت فقره رسید.

ثبت ملی سه قنات تاریخی کیش

به گزارش مملکت آنلاین، مهدی ادیبان اظهار کرد: جزیره کیش از پنج رشته قنات اصلی با مجموع طول بیش از ۲۵ کیلومتر برخوردار است که سه قنات آن قابل مشاهده و ۲ قنات دیگر قابل مشاهده نیست؛ در همین راستا با تلاش‌های انجام شده، هر سه قنات قابل مشاهده جزیره کیش به ثبت ملی رسید.

وی ادامه داد: قنات حریره، بیوت سالم، باغو، تنبون و سجم پنج قنات کیش است که در حال حاضر تنها سه رشته قنات حریره، بیوت سالم و باغو برجای مانده و سایر قنات‌ها قابل مشاهده نیستند؛ به عبارتی دیگر از ۲۵ کیلومتر غنات فقط ۱۰.۵ کیلومتر آن قابل اندازه گیری و مشاهده باقی مانده است.

معاون گردشگری سازمان منطقه آزاد کیش با بیان اینکه با ثبت این اثر ارزشمند و بر اساس ضوابط و مقررات حاکم بر آنها، در آینده امکان استفاده از این ظرفیت در قالب سایت گردشگری قنات‌های کیش فراهم می‌شود، افزود: در بحث ثبت ملی این قنات‌ها، بودجه اندک اختصاص یافته برای آن مهم نیست، بلکه تعریف ضوابط برای مشخص کردن محدوده جهت آغاز مرمت ارزشمند است.

محوطه حریره، کاج مرجان، کاج کیش الیت، کاخ نخست وزیری، بازار فرانسه، مسجد امیر، مسجد ماشه و مجموع قنات‎های جزیره کیش، هشت اثر تاریخی ثبت شده ملی است که سالانه از از گردشگران قابل توجهی میزبانی می‌کند.

انتهای پیام/

ارسال نظر