کاهش تولید سیب در مراغه بدلیل سرمازدگی

مدیر جهاد کشاورزی مراغه گفت: باغات سیب شهرستان در پی ۲ مرحله سرمای دیرس بهاره، دچار خسارت شد و حجم تولید این محصول با کاهش محسوس نسبت به سال زراعی گذشته به ۸۵ هزار تن رسید.

کاهش تولید سیب در مراغه بدلیل سرمازدگی

به گزارش مملکت آنلاین، سعید خیراندیش افزود: متوسط عملکرد این باغات به هیچ وجه با سال‌های قبل قابل مقایسه نیست و حدود ۱۷ تن در هکتار برآورد شد.

وی اضافه کرد: مساحت کل باغات مراغه ۲۲ هزار هکتار است که ۱۵ هزار هکتار آن به محصول سیب اختصاص دارد و در اثر سرمای دیررس بهاره روزهای ۱۱ و ۱۲ فروردین سال جاری، حدود ۶۵ درصد از این باغات به میزان ۹۰ تا ۱۰۰ درصد دچار سرمازدگی شد.

به گفته خیراندیش پنج هزار هکتار از باغات سیب که در ۱۱ و ۱۲ فروردین ماه دچار سرمازدگی نشده بود نیز طی روزهای پس از آن خسارت دید و به میزان حدود ۲۰ درصد دچار سرمازدگی شد.

وی با اشاره به اینکه حدود ۱۰ درصد از سیب تولیدی شهرستان زیردرختی و دارای مصرف صنعتی است، اضافه کرد: ۱۰ درصد دیگر نیز به عنوان سیب درجه سه در انبارهای معمولی ذخیره شده و پیش‌بینی می‌شود مابقی تولید این محصول به میزان ۶۵ هزار تن در سردخانه‌های شهرستان ذخیره شود.

مدیر جهاد کشاورزی مراغه گفت: علاوه بر ۶۵ هزار تن از محصول سیب شهرستان که در سردخانه‌های شهرستان ذخیره‌سازی می‌شود، حدود ۵ هزار تن از محصول سیب شهرستان‌های همجوار هم به سردخانه‌های مراغه انتقال می‌یابد.

خیراندیش پیش‌بینی کرد که امسال ۴۶ درصد از کل ظرفیت سردخانه‌های این شهرستان پر شود و کاهش تولید سیب به سردخانه‌داران نیز خسارت وارد کرده است.

انتهای پیام/

ارسال نظر