۳۹۰۰ تن خرما در قصرشیرین برداشت شد

مدیر جهاد کشاورزی قصرشیرین گفت: سه هزار و ۹۰۰ تن محصول خرما از نخلستان‌های بارور این شهرستان برداشت و روانه بازار مصرف شد.

۳۹۰۰ تن خرما در قصرشیرین برداشت شد

به گزارش مملکت آنلاین، جبار خدامرادی افزود: برداشت خرما امسال از سطح ۶۵۰ هکتار از باغات بارور این شهرستان انجام شد که محصول تولیدی نسبت به سال گذشته یک هزار و ۲۰۰ تن افزایش داشته است.

وی اظهار کرد: امسال میانگین عملکرد تولید خرما در هر هکتار نخیلات قصرشیرین ۶ تُن در هکتار و به طور میانگین هر کیلوگرم خرما با قیمت یک میلیون ریال به فروش رسید که در مجموع سه هزار و ۹۰۰ میلیارد ریال درآمد زایی برای باغداران به همراه داشت.

مدیر جهاد کشاورزی قصرشیرین در ادامه گفت: برداشت خرما زمینه به کارگیری و اشتغال ۳۰۰ نفر را در قصرشیرین فراهم کرد که علاوه بر در آمدزایی و صرفه اقتصادی در ایجاد اشتغال نیز موثر است.

خدامرادی اضافه کرد: خرمای تولید شده علاوه بر تامین مصرف داخل استان کرمانشاه به سایر استان های کشور نیز صادر و نحوه مصرف آن تازه خوری بود که بخشی نیز توسط زنان روستایی این شهرستان به شیره خرما تبدیل شد.

او گفت: قصرشیرین در مجموع ۹۵۰ هکتار نخلستان با رویکرد تولید عمده و تجاری دارد که ۶۵۰ هکتار آن بارور و بقیه غیر بارور است و از ارقام این منطقه می توان به «زاهدی»، «پیارم»، «برحی»، «ربی»، «خضراوی»، «جعفری»، «ازرق»، «اشرسی»، «کبکاب» و» مجول» اشاره کرد.

مدیر جهاد کشاورزی قصرشیرین از آمادگی دولت برای اعطای تسهیلات ارزان قیمت و ارائه حمایت و مشوق های لازم به سرمایه گذاران جهت ایجاد صنایع تبدیلی محصولان کشاورزی و باغی از جمله خرما مانند بسته بندی و فرآوری خبر داد.

خدامرادی اظهار کرد: واگذاری نهاده های کشاورزی، اختصاص نهال یارانه ای، اعطای تسهیلات ارزان قیمت، تامین لوله و اتصالات انتقال برای آبیاری نوین و کاهش آثار خشکسالی از حمایت های جهاد کشاورزی از باغداران در یک سال گذشته با هدف ارتقای کیفی نخیلات قصرشیرین است.

انتهای پیام/

ارسال نظر