کنکور سال ۱۴۰۳ الکترونیکی می‌شود

معاون امور آزمون‌های سازمان سنجش آموزش کشور گفت: تلاش می‌کنیم آزمون‌هایی که سازمان سنجش متولی برگزاری آن ها است، در سال ۱۴۰۳ الکترونیکی برگزار شوند.

کنکور سال ۱۴۰۳ الکترونیکی می‌شود

به گزارش مملکت آنلاین، حسن مروتی  درباره برگزاری کنکور به صورت الکترونیکی گفت: برای هوشمندسازی نیاز به سالن‌هایی داریم که داوطلب‌ها در آنجا مستقر شوند و سوالات آزمون‌ها را به صورت الکترونیکی یعنی برخط (آنلاین) یا غیربرخط (آفلاین) در اختیار آن‌ها قرار دهیم.

وی افزود: در حال حاضر بزرگترین مشکل ما این سالن‌ها است که به اندازه کافی در کشور موجود نیستند. بزرگترین مرکزی که داریم پیام نور است که در نهایت ۳۵ هزار نفر را می‌تواند جوابگو باشد.

معاون امور آزمون‌های سازمان سنجش آموزش کشور گفت: البته اگر دانشگاه آزاد و سایر دانشگاه‌ها هم کمک کنند و سالن‌هایی را تجهیز کنند ما تمام امکانات لازم چه نرم افزاری و چه سخت افزاری را برای برگزاری آزمون الکترونیکی داریم.

وی ادامه داد: تاکنون در دو استان تهران و کهگیلویه و بویراحمد به صورت پایلوت تعدادی از آزمون‌ها را به صورت مجازی برگزار کردیم و امیدواریم که بتوانیم بعد از سال جدید یک کنکور آزمایشی الکترونیک در استان‌های دیگر برگزار کنیم.

مروتی توضیح داد: یکی از آزمون‌هایی که در سال جاری الکترونیکی شد، آزمون سنجش مهارت‌های زبان فارسی بود که در روز ۳۱ تیر ماه با ۸۱ شرکت کننده و در سه حوزه شهر‌های تهران، اصفهان و سنندج به صورت الکترونیکی برگزار شد.

معاون امور آزمون‌های سازمان سنجش آموزش کشور افزود: برنامه سازمان این است که در سال ۱۴۰۲ یک آزمون ۲۰۰ هزار نفری را به صورت الکترونیکی برگزار کند.

روش‌های «کامپیوتر بیس» و «اسکرین بیس» و «موبایل بیس» جایگزین آزمون‌های کاغذی

وی گفت: آزمون الکترونیکی به این صورت است که سوال را در سازمان سنجش از طریق سامانه طراحان سوال، طراحی و بعد برای هر داوطلب سوال مخصوص به خود را اختصاص می‌دهیم که همان لحظه جواب می‌دهد و همان لحظه هم می‌تواند نتیجه آزمون خود را دریافت کند و در نهایت کاغذ از مجموعه حذف می‌شود و امنیت آزمون‌ها هم بهتر می‌شود.

معاون امور آزمون‌های سازمان سنجش آموزش کشور افزود: روش دیگری هم وجود دارد که آزمون با موبایل و تحت عنوان «موبایل بیس» برگزار می‌شود؛ این روش مقداری مشکل‌تر است و حفظ امنیت آن سخت‌تر خواهد بود. کارشناسان سازمان سنجش هم اکنون در حال بررسی این روش هستند و روی آن کار می‌کنند.

مروتی ادامه داد: به طور کلی همزمان روی «کامپیوتر بیس» و «اسکرین بیس» و «موبایل بیس» کار می‌کنیم و در نهایت کاغذ از آزمون‌ها حذف خواهند شد.

برگزاری آزمون سراسری، دکتری و ارشد در یک روز

معاون امور آزمون‌های سازمان سنجش آموزش کشور گفت: در حال برنامه ریزی هستیم که اگر بشود در آینده آزمون کارشناسی ارشد و دکتری را در یک روز و کل آزمون سراسری کارشناسی را هم در یک روز برگزار کنیم که البته هنوز در حال مطالعه است و امیدواریم برای سال ۱۴۰۳ این تصمیم محقق شود.

مروتی درباره تعداد آزمون‌هایی که سنجش برگزار می‌کند نیز اظهار کرد: بیش از ۱۰۰ آزمون را سازمان سنجش در طول یک سال برگزار می‌کند.

معاون امور آزمون‌های سازمان سنجش آموزش کشور درباره امنیت آزمون‌ها هم گفت: تمام تمهیدات لازم از جمله تنوع سوالات و دفترچه‌ها و دستگاه‌های آشکارساز را فراهم کرده ایم و امیدواریم که در آینده بتوانیم کاری کنیم که در حوزه‌ها اینترنت وصل نباشد و در عین حال برای مردم هم مشکلی پیش نیاید.

انتهای پیام/

ارسال نظر