اصناف و صنایع آرد و نان به اصلاح الگوی مصرف کمک کنند

مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران با اعلام اینکه پیش‌بینی می‌شود با حذف ارز ترجیحی از یارانه آرد صنف و صنعت، شاهد کاهش ۳۰ درصدی مصرف گندم در این بخش باشیم، گفت: این صرفه‌جویی، از مصادیق اصلاح الگوی مصرف و از جمله آثار و نتایج واقعی‌سازی نرخ آرد است.

اصناف و صنایع آرد و نان به اصلاح الگوی مصرف کمک کنند

به گزارش مملکت آنلاین، دکتر سید سعید راد در کنفرانس بین‌المللی ایران گرین که پیش از ظهر امروز برگزار شد، با اعلام اینکه این شرکت ۹۸ درصد گندم کشور را تأمین می‌کند، افزود: در سال ۱۴۰۰، بیش از ۱۱ و نیم میلیون تن گندم برای تولید انواع نان و سایر محصولات این صنعت، تأمین و در سراسر کشور توزیع شده است.

وی با اشاره به اینکه از زمان آغاز بحران اوکراین به دلیل عدم صادرات و افزایش قیمت‌های جهانی محصولات اساسی، مسئولیت شرکت بازرگانی دولتی ایران نسبت به گذشته مضاعف شده است، اظهار کرد: از ابتدای سال ۱۴۰۱ تاکنون یک میلیون و ۸۷۰ هزار تن کالا در کشور جابه‌جا شده است که نسبت به سال گذشته ۴۷ درصد رشد داشته است.

راد با بیان اینکه برای اینکه کارخانجات آرد دچار مشکل نشوند، فرصت ۸۹ روزه‌ای برای خرید اعتباری گندم‌ در قبال ضمانت‌نامه تعهد پرداخت برای این کارخانجات در نظر گرفته شده است، تصریح کرد: این فرجه در قالب سرمایه در گردش به کارخانجات آرد کمک می‌کند تا بلافاصله بعد از خرید گندم، مجبور به پرداخت هزینه آن نباشند.

وی با تأکید بر اینکه کشورمان از نظر کالاهای اساسی و محصولات استراتژیک از وضعیت مطلوبی برخوردار است، گفت: با این وجود، اصلاح الگوی مصرف برای واقعی کردن میزان مصرف در کشور از اهمیت و ضرورت ویژه‌ای برخوردار است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی در خاتمه خواستار کمک همه‌جانبه دست‌اندرکاران اصناف و صنایع آرد و نان از تصمیم دولت برای اصلاح الگوی مصرف در این بخش شد و خاطرنشان کرد: با اصلاح قیمت آرد و گندم بخش صنف و صنعت، انتظار می‌رود شاهد رقابت تولیدکنندگان برای تولید محصولات با کیفیت‌تر باشیم.

حمایت دولت از افزایش ذخایر کالایی

همچنین رئیس انجمن تامین کنندگان غلات ایران در این همایش با اشاره به آمارهای صندوق بین‌المللی پول مبنی بر اینکه ایران با ۱۰۸۰ میلیارد دلار تولید ناخالص داخلی اولین اقتصاد بزرگ منطقه است، گفت: ایران ظرفیتهای بسیار بزرگی در حوزه ژئوپلتیک داشته و در اطراف آن کشورهایی واقع شده‌اند که مصرف کنندگان بزرگ غلات دنیا هستند که از جمله آن می‌توان به کشور عراق به عنوان یکی از واردکنندگان بزرگ آرد اشاره کرد.

وی افزود: ایران یکی از بزرگترین مصرف کنندگان نان در دنیا بوده و سرانه مصرف گندم در ایران ۱۴۱ کیلوگرم برآورد شده است؛ این در حالی است که به طور کلی غلات ۲۱ درصد در مصارف هر خانوار ایرانی سهم دارد.

زرگران گفت: سطح زیر کشت گندم ایران با کاهش قابل توجه در سالهای اخیر، به ۸ میلیون و ۶۶ هزار هکتار رسیده است که بخشی از این گندم به شکل آبیاری و بخشی دیگر به صورت دیم کاشته می شود؛ بنابراین میزان برداشت گندم در این کشور به شرایط جوی و آب و هوایی بستگی دارد که بر این اساس، در دوره های خشکسالی، طبیعی است که میزان کسری نیاز، باید از طریق واردات تامین شود.

وی اظهار کرد: طی سال های گذشته، کسری ۵ میلیون هکتاری کشت دیم کاملا به شرایط جوی و آب و هوایی بستگی داشته و این در حالی است که تولید غلات از جمله گندم، جو و برنج به ۲۲ میلیون تن رسیده است.

رئیس انجمن تامین کنندگان غلات ایران خاطرنشان کرد: 72 درصد گندم به عنوان مهمترین کالای استراتژیک غله ای کشور، دارای مصارف خبازی بوده و این در حالی است که ظرف چند روز آینده، شاهد آزادسازی قیمت آن خواهیم بود.

وی سطح زیر کشت گندم کشور را ۶ میلیون هکتار عنوان و تصریح کرد: خرید شرکت بازرگانی دولتی نشان می دهد که ۴.۵ میلیون تن گندم از کشاورزان خریداری شده است که پیش بینی می شود امسال با توجه به شرایط آب و هوایی و خشکسالیهایی که در کشور وجود دارد، میزان خرید گندم داخلی، کمتر از سال قبل باشد.

زرگران گفت: ایران ظرف یک بازه زمانی سه تا چهار ساله در سنوات گذشته، نیاز به واردات گندم نداشته و در برخی سالها جشن خودکفایی و حتی صادرات گندم برگزار کرده است، اما در سال گذشته حدود ۷ میلیون تن گندم وارد کشور شده و ایران مجدد به بازار خرید گندم  برگشته است.

رئیس انجمن تامین کنندگان غلات ایران خاطرنشان کرد: در منطقه خاورمیانه ، ۳۴ میلیون تن گندم وارد می شود که در مقابل، نیاز مصرف این منطقه به این غله، ۶۴ میلیون تن برآورد می‌شود.

وی افزود: در عین حال، سالانه ۳ میلیون تن تولید جو صورت میگیرد که با میزان وارداتی که به کشور صورت میگیرد، رقم مصرف به ۵.۸ میلیون تن می رسد که این خود، عدد قابل توجهی به حساب می آید و نشان می دهد که نیمی از نیاز باید وارد شود.

وی اظهار کرد: سیاست های وزارت جهاد کشاورزی ایران آن است که ذرت به عنوان یک کالای آب بر وارد شود و تامین آن به عهده سایر کشورها گذاشته شده است تا بتوان مصرف آب را مدیریت کرد. این در حالی است که سالانه ۹ میلیون تن واردات ذرت داریم که این رویه واردات ذرت به کشور به نحوی است که در سال گذشته به ۹.۷ میلیون تن رسیده است.

زرگران گفت: التهاب بازارهای جهانی در اثر مناقشات روسیه و اوکراین به عنوان دو تامین کننده اصلی غلات دنیا، بر بازار داخلی ایران هم اثرگذار خواهد بود و اثر خود را در قیمت ذرت به جای گذاشته است که امیدواریم این اثر وضعی افزایش قیمت، در هفته های آینده برطرف شود.

وی افزود: از سوی دیگر ۸۰ درصد روغن مصرفی کارخانجات روغن کشی ایران وارداتی است و با توجه به ارزان بودن کالاهای اساسی در ایران که یکی از سیاست های اجرایی دولت به منظور افزایش سطح رفاه عمومی مردم است، بخشی از کالاهای اساسی از جمله روغن تولیدی، از طریق استانهای مرزی، به سایر کشورها قاچاق شود. در واقع قیمت پایین این کالا، حباب کاذبی در تولید روغن به وجود آمده که به نظر می رسد بعد از آزادسازی قیمتی که شب گذشته از سوی رئیس جمهوری اعلام شده، میزان تولید نیز به جایگاه اصلی خود برخواهد گشت.

وی با بیان اینکه در حوزه واردات دانه‌های روغنی، دانه روغنی سویا بیشترین سهم را در واردات داشته و سال قبل ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار تن دانه سویا به کشور وارد شده است، گفت: پایین بودن آمار واردات دانه کانولا به دلیل عدم تخصیص ارز به واردات این دانه روغنی است؛ چرا که به لحاظ قیمتی امکان رقابت با دانه سویا را که از یارانه دولتی برخوردار است، ندارد، بنابراین عمده واردات کشور به دانه سویا معطوف شده است.

زرگران گفت: ۴.۵ میلیون تن کنجاله سویا در کشور مصرف می شود که بخشی از آن وارداتی و بخشی نیز تولید داخلی است؛ به نحوی که سال قبل ۲ میلیون و 200 هزار تن واردات صورت گرفته است.

وی اظهار کرد: سال قبل یک میلیون و ۹۸۲ هزار تن روغن به کشور وارد شده است.

رئیس انجمن تامین کنندگان غلات خاطرنشان کرد: کشت دیم گندم در ایران وابستگی به بارش جوی دارد و سالهایی که به خودکفایی رسیده‌ایم، دقیقا سالهایی بوه که بارش‌های خوبی در کشور به ثبت رسیده داشته‌ایم و بنابراین حذف کشت دیم از آمار تولید کاملا مرتبط با شرایط آب و هوایی است؛ این در حالی است که پیش بینی من این است که میزان متوسط بارش در سال زراعی جاری از مهرماه سال ۱۴۰۰ تا مهرماه سال ۱۴۰۱ نشان می دهد که به غیر از استان هرمزگان تمامی استانهای کشور سطح بارشی کمتر از میزان متوسط بارش داشته اند.

زرگران گفت: ایران به واردات ۲۵ میلیون تن غله، کنجاله و دانه‌های روغنی نیاز دارد و مجبور هستیم که در سال جاری، حداقل ۷ میلیون تن گندم وارد کنیم.

رئیس انجمن تامین کنندگان غلات ایران از دولت خواست تا با برنامه ریزی هایی که صورت می‌دهد، شاهد وفور کالا و زمینه سازی برای بالا رفتن ذخایر کالایی کشور باشد؛ به خصوص اینکه در دنیا همه کشورها در حال افزایش سطح ذخایر کالاهای اساسی خود هستند که بر این اساس پشتیبانی از تامین کنندگان می تواند امنیت غذایی کشور را تامین کند.

انتهای پیام/

ارسال نظر