مجوز مشاغل خانگی برای متقاضیان ۱۵ تا ۱۸ سال صادر می‌شود

رییس دبیرخانه ستاد ساماندهی حمایت از مشاغل خانگی وزارت کار به اشاره به ضرورت ورود مشاغل خانگی به عرصه های جدید و نوآورانه گفت: درصددیم تا به متقاضیان گروه سنی ۱۵ تا ۱۸سال نیز در قالب کارآفرینی نوجوانان، مجوز مشاغل خانگی اعطا کنیم.

مجوز مشاغل خانگی برای متقاضیان ۱۵ تا ۱۸ سال صادر می‌شود

به گزارش مملکت آنلاین، آزیتا همتیان,  رئیس دبیرخانه ستاد ساماندهی حمایت از مشاغل خانگی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از تخصیص ۷۰هزار میلیارد ریال تسهیلات برای توسعه مشاغل خانگی کشور در سال گذشته و امسال خبر داد و گفت: این رقم رشد خوبی نسبت به سال‌های گذشته دارد.

وی با اشاره به اینکه  با تخصیص این اعتبار از سوی بانک مرکزی، تلاش کردیم که همه استان‌ها زیر پوشش قرار گیرند هرچند میزان درخواست‌ها نیز زیاد است و شاید کفاف همه آنها را ندهد گفت:۳۰ هزار میلیارد ریال تسهیلات مذکور مربوط به سال ۱۴۰۱است،  با رشد خوب مشاغل خانگی و ورود فعالان اقتصادی بویژه بانوان به این عرصه، در سال جاری موفق به گرفتن ۴۰ هزار میلیارد ریال تسهیلات از بانک مرکزی شدیم.

همتیان با اشاره به اینکه از این رقم یکهزار و ۱۴۰میلیارد ریال تسهیلات مشاغل خانگی به استان اصفهان تخصیص یافته است، اظهار داشت: امید است با نگاه مثبت بانک مرکزی و جهش مشاغل خانگی، سال آینده رقم چشمگیرتری برای کشور در این بخش تخصیص یابد.

وی با اشاره به تک رقمی شدن نرخ بیکاری در ۲۵استان گفت: نرخ مشارکت اقتصادی نیز بویژه در میان زنان افزایش یافته که یکی از دلایل آن ارزشگذاری و بها دادن به توانمندسازی طرح‌های اشتغال مختص بانوان است که در دولت سیزدهم اتفاق افتاد.

آنطور که همتیان می گوید:  دولت سیزدهم در ۲سال اخیر رویکردها نسبت به مشاغل خانگی را تغییر داد و با برداشتن موانع پیش روی این مشاغل، میزان تسهیلات بانکی برای آنها را افزود.

به گفته وی، حدود ۹۵درصد از رشته‌ها و مشاغل خانگی در کشور ثبت محور است و به طریق الکترونیکی ثبت می شود که این امر به کوتاه شدن فرایندهای اداری منجر شده است.

وی، یکی از سیاست‌های وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی را توسعه مسائل پشتیبانی در مشاغل خانگی عنوان و خاطرنشان کرد: ما بدنبال گفتمان سازی عمومی در باره مشاغل خانگی هستیم و تاکنون ۷۰۰شبکه در زنجیره تامین مشاغل خانگی در کشور ایجاد شده است.

رئیس دبیرخانه ستاد ساماندهی حمایت از مشاغل خانگی وزارت کار با بیان اینکه زنان حدود ۸۰درصد از فعالان مشاغل خانگی را تشکیل می‌دهند، افزود: نگاه فرودستانه‌ای که به این دسته از مشاغل در سال های گذشته وجود داشت، برطرف شده است.

همتیان با اشاره به اینکه تعداد رشته‌های مشاغل خانگی از ۳۸۰به ۵۱۲رشته در زمان حاضر رسیده است، خاطرنشان کرد: بزودی یکصد رشته دیگر نیز به آنها اضافه می شود.

وی، برخی از دغدغه‌های فعالان مشاغل خانگی را در حوزه نظام بانکی مانند ضمانت‌ها و دیرپرداخت شدن تسهیلات دانست و افزود: بازار و فروش هم یکی از دغدغه‌های فعالان این عرصه است که وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برنامه‌هایی را برای رفع آنها اجرا کرده و در دستور کار دارد.

وی با اشاره به اینکه وزارت کار ۲تفاهمنامه مهم با ۲بانک کشور برای تامین مالی و توسعه بازار مشاغل خانگی امضا کرده است، خاطرنشان کرد: ما همچنین تقاضای زیادی برای فروش و صادرات محصولات مشاغل خانگی داریم که با تمهیدات در نظر گرفته شده امید است تا پایان سال این امر بخوبی محقق شود.

*سکوی فروش مجازی محصولات خانگی

همتیان به طراحی سکویی برای فروش مجازی محصولات مشاغل خانگی اشاره و اضافه کرد: ما درصدد تشکیل کنسرسیوم منطقه‌ای با همکاری سفارتخانه‌های کشورمان در خارج از کشور بمنظور صادرات محصولات مشاغل خانگی هستیم و وزارت کار نیز با برخی از کشورهای منطقه قراردادهایی را برای استفاده از ظرفیت نمایشگاه‌ها و بازار آنها امضا کرده است.

رئیس دبیرخانه ستاد ساماندهی حمایت از مشاغل خانگی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی همچنین یکی از مسائل مشاغل خانگی را سازمان غذا و دارو دانست و گفت: به این سازمان بدلایلی از جمله متفاوت بودن نظرات بدنه کارشناسی آن با رویکرد و نگاه ما در زمینه مشاغل خانگی، انتقادهایی وارد است که البته ما در ۲سال گذشته پیگیر آن بوده‌ایم.

*پیگیری از سازمان غذا و دارو برای رفع مشکلات برخی رشته ها

وی با تاکید بر اینکه لازم است وب سرویس این سازمان به درگاه ملی مشاغل خانگی متصل شود، افزود: همچنین لازم است سازمان غذا و دارو اقدام به تهیه شیوه‌نامه پشتیبانی مشاغل خانگی مصوب ستاد ملی توسعه و حمایت از مشاغل خانگی کند. بسیاری از متقاضیان مشاغل خانگی در حوزه غذا و دارو هستند و ما نیز پیگیر رفع این مشکلات هستیم .

وی همچنین بر ضرورت ورود مشاغل خانگی به عرصه‌های جدید و نوآورانه تاکید کرد و گفت: درصددیم تا به متقاضیان گروه سنی ۱۵تا ۱۸سال نیز در قالب کارآفرینی نوجوانان، مجوز مشاغل خانگی اعطا شود.

انتهای پیام/

ارسال نظر