پیش‌بینی خرید ۶۲۰ هزار تن گندم در استان لرستان

رییس سازمان جهاد کشاورزی لرستان گفت: خوشبختانه با نگاه ویژه دولت سیزدهم و ‌وفاق و همدلی با محوریت استاندار استان با همه دستگاه‌های ذی‌ربط حوزه کشاورزی، جهش و سیر صعودی در بخش کشاورزی استان ایجاد شده است.

پیش‌بینی خرید ۶۲۰ هزار تن گندم در استان لرستان

به گزارش مملکت آنلاین، سید عماد شاهرخی در حاشیه جلسه ستاد الگوی کشت لرستان، اظهار کرد: با تلاش و برنامه‌ریزی در سطح ملی و اجرای برنامه‌ها در سطح استان، در تأمین نهاده‌های موردنیاز بخش کشاورزی با کمترین چالش مواجه بودیم و شاهد رشد تولید هستیم.

وی با اشاره فعالیت‌های حوزه زراعت، تصریح کرد: میزان خرید گندم در سال ۱۴۰۲ نسبت به سال قبل، ۸۴ درصد، خرید کلزا ۶۳ درصد افزایش، تولید کاملینا ۱۱ برابر، خرید گلرنگ ۶ برابر، خرید بذر گندم ۱۴، خرید جو ۳۱ درصد افزایش داشته است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان خاطرنشان کرد: همچنین سطح زیر کشت گندم دیم در سال ۱۴۰۲ نسبت به سال قبل، ۱۳ درصد و سطح زیر کشت کلزا نیز در همین بازه زمانی ۴۵ درصد افزایش داشته است.

شاهرخی با اشاره به میزان بارندگی‌ها، گفت: سال گذشته ۴۵.۳ میلی‌متر بارندگی داشته‌ایم و این در حالی است که در سالجاری تنها ۹.۶ میلی‌متر میزان بارندگی بوده است.

وی اضافه کرد: این میزان بارش در سال جاری نسبت به سال قبل ۷۸ درصد کاهش بارندگی و نسبت به بلندمدت ۸۵ درصد کاهش میزان بارش ثبت شده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان بیان کرد: با توجه به خرید ۵۳۰ هزار تن گندم در سال زراعی ماقبل، پیش‌بینی‌ها بر این است که در سال زراعی فعلی، بالغ‌بر ۶۲۰ هزار تن گندم از سطح استان خریداری شود و تلاش بر این است که این عدد محقق شود.

شاهرخی ادامه داد: از ابتدای شروع فصل زراعی تاکنون، ۲۹ هزار هکتار گندم کشت شده و این در حالی است که در سال ماقبل در همین بازه ۲۵ هکتار کشت شده است که در مقایسه با مدت مشابه سال زراعی قبل، بالغ‌بر ۱۴.۵ درصد سطح زیر کشت افزایش‌یافته است.

وی اظهار کرد: کاهش قیمت خرید جو، خرید تضمینی گندم و... باعث افزایش رغبت کشاورزان به کشت گندم شده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان تصریح کرد: همچنین میزان سطح زیر کشت کلزا نیز نسبت به مدت مشابه سال قبل، ۴۵ درصد افزایش داشته است.

شاهرخی خاطرنشان کرد: از ابتدای شروع سال زراعی نیز تاکنون ۵۵۶ هکتار کاملینا کشت شده است اما با توجه به اینکه عمده کشت این محصول در مناطق گرمسیری است و هنوز فصل کاشت آغاز نشده، قطعاً به هدف‌گذاری در نظر گرفته شده دست پیدا خواهیم کرد.

وی اضافه کرد: برای سال زراعی فعلی، ۴۰۰ هکتار سهمیه برای کشت چغندرقند پاییزه برای لرستان در نظر گرفته شده اما تاکنون ۱۱۴ هکتار چغندرقند در مزارع استان کشت شده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان بیان کرد: با توجه به اینکه کشت چغندرقند پاییزه بسیار راهبردی است و در مصرف بهینه آب نیز بسیار کاربردی است؛ اما متأسفانه تنها کارخانه قند استان، چغندرقند پاییزه را از کشاورزان خریداری نمی‌کند و همین انگیزه و رغبت کشاورزان را برای روی آوردن به کشت این محصول را سلب می‌کند.

شاهرخی اظهار کرد: اگر کارخانه پای‌کار باشد در جهت ترویج و گرایش به کشت این محصول راهبردی و به‌صرفه می‌توان اقدامات زیادی انجام داد.

وی با اشاره به توزیع کودهای کشاورزی، گفت: از ابتدای شهریورماه تاکنون، میزان توزیع کود فسفاته ۹۶ درصد، کود پتاسه ۸۴ درصد و مود ازته ۱۲ درصد افزایش داشته است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان با بیان اینکه وضعیت موجودی کودهای استان نیز بسیار مطلوب است، اضافه کرد: میزان خرید گندم نسبت به سال زراعی ماقبل بیش از ۱۴ درصد افزایش داشته است اما با توجه به اینکه قیمت گندم بوجاری - سم‌زدایی و کیسه گذاری شده نسبت به گندم کشاورزان، افزایش قیمت دارد.

شاهرخی خاطرنشان کرد: میزان یک هزار و ۸۴۴ تن گندم برای تأمین بذر استان از خارج استان لرستان خریداری شده که از این میزان، ۸۹۴ تن گندم آبی و ۹۵۰ تن گندم دیم است.

انتهای پیام/

ارسال نظر